Korupcja kosztuje Unię Europejską 120 miliardów euro rocznie, wynika z pierwszego raportu antykorupcyjnego Komisji Europejskiej.

Komisarz Unii do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem napisała w jednej ze szwedzkich gazet, że łapownictwo podważa zaufanie do demokracji i drenuje legalną gospodarkę z pieniędzy. Skala tego problemu w Europie jest zatrważająca - napisała komisarz dodając, że w jej rodzinnym kraju, Szwecji, jest on jednak mniej groźny, niż gdzie indziej.

Zdaniem komisarz Malmstroem, w niektórych krajach Unii procedury administracyjne są podatne na nadużycia. W innych głównym problemem jest finansowanie partii politycznych lub korupcja we władzach samorządowych. Komisarz napisała, że w niektórych państwach Wspólnoty pacjenci płacą łapówki, aby otrzymać odpowiednią pomoc medyczną.

Unijny raport powołuje się na wyniki dwóch wielkich badań opinii publicznej. Wynika z nich, że trzy czwarte mieszkańców Unii uważa, iż korupcja w ich kraju staje się coraz większa. Raport zawiera też rekomendacje dotyczące przeciwdziałania temu zjawisku.

>>> Polecamy: CBA wznowiło współpracę z FBI w związku ze śledztwem ws. infoafery