"Jednocześnie powtórzyliśmy rating CC dla obligacji zabezpieczonych (senior secured notes) o wartości 118 mln euro zapadających 1 lutego 2014 r., wyemitowanych przez spółkę zależną Cognor - Złomrex International Finance S.A. Przez pomyłkę zostały one oznaczone jako 'bez ratingu' w naszym systemie 1 lutego 2014 r. Następnie obniżyliśmy rating obligacji zabezpieczonych o wartości 118 mln euro do D (default)" - czytamy w komunikacie.

Agencja tłumaczy, że obniżka ratingów jest konsekwencją ogłoszenia przez Cognor pod koniec stycznia, że sąd wydał zgodę na zamianę obligacji zapadających 1 lutego br. na nowe papiery.

Cognor chce refinansować obligacje o wartości 118 mln euro z terminem wykupu w lutym 2014 r. na korzystniej oprocentowane papiery z terminem wykupu w lutym 2020 r. w 80%, a pozostałą część zamienić na obligacje zamienne na akcje.

Grupa Cognor prowadzi działalność w dwóch głównych obszarach: dywizja produkcyjna - półwyroby i wyroby hutnicze ze stali oraz dywizja surowcowa - skup, przerób i sprzedaż złomów stali i metali nieżelaznych. W 2012 r. przychody Grupy Cognor spadły o 9,7% i wyniosły 1,4 mld zł.