Przede wszystkim niepokoją dane z Chin, gdzie w lutym nieoczekiwanie eksport spadł o 18,1% rok do roku, a deficyt w handlu zagranicznym wyniósł 22,98 mld USD podczas gdy analitycy oczekiwali nadwyżki. U źródeł tych rozczarowujących danych leży przypadający na badany okres Nowy Rok Księżycowy, jednak spadek apetytu na ryzyko sugeruje, że nie był to tylko efekty tych wolnych dni. Nastrojów inwestorów nie poprawiły również dane z Japonii. Gospodarka japońska wzrosła w czwartym kwartale o 0,2% licząc kwartał do kwartału podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost o 0,3%, co w sytuacji ultraluźnej polityki monetarnej nie jest poziomem zadowalającym. Obserwowany wzrost awersji do ryzyka sprzyja lekkiemu umocnieniu dolara. Należy nadmienić, że piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy pomógł walucie amerykańskiej odrobić część strat. Co prawda stopa bezrobocia wzrosła w lutym do poziomu 6,7% z 6,6%, jednak ważniejsze okazały się dla inwestorów dane NFP, które pozytywnie zaskoczyły. Zatrudnienie w amerykańskim sektorze pozarolniczym wzrosło o 175 tys. wobec 129 tys. zanotowanych w styczniu i przy konsensusie na poziomie 150 tys. Dobry odczyt rozwiał wątpliwość niektórych uczestników rynku co do możliwości ograniczenia programu QE3 w marcu. Pozostaje wierzyć, że publikowane w nadchodzących miesiącach dane będą lepsze. USD zyskał na wartości po publikacji, jednak techniczny obraz rynku na EURUSD nie sprzyja jak na razie głębszym spadkom na tej parze.

Na dziś zaplanowane są wystąpienia Plossera i Evansa z Fed. W kalendarium nie widnieją dziś żadne istotniejsze publikacje, a opublikowane dane z Europy były mieszane. W styczniu produkcja przemysłowa we Francji spadła o 0,2% wobec oczekiwanego wzrostu, podczas gdy włoska produkcja przemysłowa wzrosła o 1,0% licząc miesiąc do miesiąca, a więc więcej niż zakładał konsensus rynkowy. Z kolei indeks Sentix obrazujący nastroje wśród europejskich inwestorów wyniósł 13,9 pkt. w lutym wobec 13,3 pkt. miesiąc wcześniej. Euro pozostaje stabilne w reakcji na powyższe publikacje.

EURPLN

Eurozłoty handlowany jest tuż poniżej poziomu 4,20. Na wykresie dziennym para po raz kolejny testuje górne ograniczenie chmury ichimoku na wykresie dziennym. Najbliższe wsparcie wyznacza tenkan sen na poziomie 4,1770. Wzrost awersji do ryzyka oraz niewyjaśniona sytuacja na Krymie będą sprzyjać utrzymującej się presji na dalszą wyprzedaż złotego.

Reklama

EURUSD

Eurodolar testował w piątek okolice 1,3910, jednak publikacja danych NFP przyniosła zwrot notowań EURUSD poniżej poziomu 1,39. Techniczny obraz rynku sprzyja dalszym wzrostom na eurodolarze. Jak na razie wszelkie spadki będą miały charakter korekcyjny. Silnym wsparciem pozostaje rejon 1,38-1,3820.