Nie obejmują one bezrobotnych pomiędzy trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Wiceminister pracy Jacek Męcina uspokaja jednak, że ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje dobre rozwiązania dla każdego poszukującego pracy. Jak mówi IAR jest wiele instrumentów i form aktywizacji bez względu na wiek. Te instrumenty to dofinansowanie zatrudnienia, specjalne programy szkoleniowe i trójstronne umowy szkoleniowe zawierane pomiędzy poszukującym pracownika, bezrobotnym i urzędem pracy, który zorganizuje szkolenie zgodne z potrzebami pracodawcy, staże.

Wiceminister Męcina zaznaczył, że programy i projekty mają wesprzeć przede wszystkim tych, których sytuacja na rynku pracy jest gorsza. Nie oznacza to jednak koncentrowania się tylko na tych osobach. Ustawa przewiduje, że zarejestrowani w urzędach pracy będą podzieleni na trzy grupy. W grupie pierwszej znajdą się bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy a jedynie przedstawienia ofert pracy. W drugiej wymagający wsparcia w postaci szkoleń czy staży. W grupie trzeciej natomiast znajdą się bezrobotni oddaleni od rynku pracy, zagrożeni wykluczeniem społecznym. Ustawa przewiduje też premiowanie urzędników za osiągane efekty.

Zasoby siły roboczej będą się kurczyć, bo z rynku pracy na zasłużoną emeryturę będzie odchodził powojenny wyż demograficzny - mówi prof. Elżbieta Kryńska, ekspert rynku pracy z Uniwersytetu Łódzkiego. Czytaj cały wywiad.