"W ubiegłym roku IMC zarobiła na czysto 25,8 mln USD, o 38 proc. więcej niż w 2012 r. Jedną z głównych przyczyn poprawy wyników było zwiększenie banku ziemi o 46% do 120,7 tys. ha. Ważnym czynnikiem wzrostu okazała się też poprawa wydajności głównych upraw od 9% do 39 proc." - czytamy w komunikacie.

Katalizatorem wzrostu wyników finansowych okazała się też zwyżka cen na mleko (34 proc.), a także na ziemniaki (130%). W ubiegłym roku większa dynamikę poprawy rezultatów hamował spadek cen na główne uprawy spółki: kukurydzę i słonecznik, odpowiednio na 7% i 28%. Obniżka cen była odzwierciedleniem trendu panującego na światowych rynkach surowców rolnych, podano także.

"W 2013 r. Grupa zebrała 555 tys. ton zbóż i roślin oleistych, co oznacza wzrost o 84 proc. względem 2012 r. Produkcja mleka osiągnęła w ubiegłym roku poziom 23,7 tys. ton czyli o 14 proc. więcej niż rok wcześniej. Główna część przychodów (88 proc.) była wygenerowana w segmencie upraw zbóż i roślin oleistych. Na segment mleczny przypadło 10 proc. przychodów całej Grupy, a 2% to usługi dla zewnętrznych podmiotów w zakresie magazynowania w elewatorach IMC" - czytamy dalej.

Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej wyniosły 4,2 mln USD, czyli mniej niż w ubiegłym roku 2012 r. (10,6 mln USD). Zmniejszenie przepływów było związane z dużymi zapasami kukurydzy na koniec 2013 r. (85 proc. plonów). W związku z niskimi cenami na tą uprawę w IV kwartale 2013 r. była podjęta decyzją o pozostawieniu głównej części zbiorów w elewatorach z zamiarem ich dalszej sprzedaży w pierwszej połowie 2014 r. Taka strategia okazała się słuszną biorąc pod uwagę wzrost cen na kukurydzę w tym roku, podkreśla spółka.

Reklama

>>> Czytaj też: Akcjonariusze IMC zdecydują 19 maja o buy-backu do 5 proc. akcji spółki

"W 2013 r. IMC zainwestowała w sumie 19,8 mln USD. Pieniądze były przeznaczone głównie na zakup sprzętu rolniczego, budowę elewatora o mocy 25 tys. ton (w klastrze Sumy) oraz zakup 40% udziałów spółki rolniczej z bankiem ziemi 16 tys. ha i mocami magazynowymi 195 tys. ton" - podsumowano.

Zarejestrowana w Luksemburgu IMC jest spółką z sektora rolniczego działającą w środkowo-północnej Ukrainie (region Połtawy, Czernichowa i Sumy). Działalność IMC skupia się na uprawie zbóż, roślin oleistych oraz ziemniaków. Spółka jest również jednym z największych producentów mleka na Ukrainie. Obecnie grupa zarządza bankiem ziemi o powierzchni 136,7 tys. ha. Od maja 2011 r. IMC jest notowane na GPW.