Obecnie koncern kontynuuje prace wiertnicze nad pionowym otworem konwencjonalnym Lublin-OU1.

"W drugiej połowie roku Grupa Orlen zamierza wykonać kolejny horyzontalny odwiert w poszukiwaniu niekonwencjonalnych złóż węglowodorów w miejscowości Nowy Stręczyn, w gminie Cyców. Będzie to już czwarty odwiert horyzontalny spółki Orlen Upstream" - czytamy w komunikacie.

Równocześnie na początku sierpnia planowany jest kolejny, trzeci zabieg szczelinowania hydraulicznego w poziomym odcinku odwiertu zakończonego zaledwie kilka tygodni temu w miejscowości Kisielsk, w powiecie łukowskim. Obecnie finalizowane są już procedury przetargowe mające na celu wybór wykonawców zabiegu.

"Wyniki naszych wcześniejszych prac w otworach w Nowym Stręczynie oraz w Kisielsku okazały się na tyle interesujące, że pozwoliły na podjęcie decyzji o kontynuacji prac w obu tych lokalizacjach. To bardzo dobra informacja, ponieważ tylko kolejne odwierty poszukiwawcze i ich testy mogą przybliżyć nas do realnego określenia potencjału niekonwencjonalnych złóż węglowodorów w Polsce oraz określenia czy jego wydobycie może być opłacalne" - powiedział Prugar, cytowany w komunikacie.

Reklama

>>> Czytaj też: Polska i Wielka Brytania opracują raport o znaczeniu gazu łupkowego dla UE

Spółka realizuje również obecnie konwencjonalny odwiert poszukiwawczy w gminie Mełgiew (Lublin-OU1), na terenie powiatu świdnickiego. Całkowita głębokość otworu osiągnie 4600 m, a dotychczas wykonano już odcinek o długości ponad 1000 m. Podczas wiercenia pionowego otworu Lublin-OU1, które potrwać może około 2-3 miesięcy, wykonane zostaną badania geofizyki otworowej.

"Planowane jest także pobranie próbek skał oraz płynów złożowych, które następnie zostaną poddane analizom. W przypadku pozytywnych wyników otworu Lublin-OU1, wykonany zostanie krótki test produkcyjny. Jego analiza wraz z interpretacją zgromadzonych danych geologicznych umożliwią zaplanowanie dalszych działań mających na celu dokumentację potencjalnego złoża" - podsumowała spółka.

W komunikacie przypomniano, że strategia PKN Orlen na lata 2013-2017 zakłada dalszą intensyfikację działalności w segmencie upstream. Jednym z głównych założeń jest kontynuacja projektów poszukiwawczo-rozpoznawczych w Polsce, w tym poprzez akwizycję nowych danych sejsmicznych, interpretację archiwalnych danych geologicznych oraz prace wiertnicze i intensyfikacyjne. W ciągu nadchodzących lat Koncern może zainwestować w sektor poszukiwań i wydobycia nawet do 5,1 mld zł.

Grupa PKN Orlen zarządza siedmioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły 113,85 mld zł w 2013 r.

>>> San Leon rezygnuje z projektów w Turcji, inwestuje w polski gaz łupkowy