Ministrowie finansów tych krajów zdecydowali, że nowy podatek będzie stopniowo wdrażany od 1 stycznia 2016 roku.
Początkowo Komisja Europejska proponowała, aby podatek od transakcji finansowych został wprowadzony we wszystkich krajach członkowskich.

Ze względu jednak na brak jednomyślności, 11 państw zobowiązało się do zacieśnionej współpracy w tej sprawie. Podczas wtorkowego spotkania ministrów finansów wszystkie z nich - oprócz Słowenii - przyjęły wspólny plan działania. „Dzisiejsze zobowiązanie 10 krajów członkowskich, aby osiągnąć porozumienie w sprawie podatku do końca roku i zacząć go wprowadzać od 1 stycznia 2016 jest ważnym posunięciem, które teraz musi być zrealizowane” - powiedział unijny komisarz ds. podatków Algirdas Szemeta.

Tymczasem Polska i pozostałe kraje, które nie uczestniczą we współpracy, domaga się zbadania wpływu nowego podatku na rynki finansowe i swoje budżety. „Chodzi także o pełną przejrzystość tego procesu, którą chcielibyśmy zobaczyć” - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.

Według szacunków Komisji, wprowadzenie podatku w krajach, które się do tego zobowiążą przyniesie dochody w wysokości około 30 miliardów euro rocznie.

>>> Czytaj też: Podatek od transakcji finansowych: czy Europie grozi odpływ kapitału?