W dniach 7–9 maja po raz kolejny do Katowic zjedzie około 6 tys. gości, aby zastanowić się nad takimi kwestiami, jak pozycja Europy wobec wyzwań globalnej konkurencji, unijne finanse, polityka przemysłowa, bezpieczeństwo energetyczne i wspólny rynek energii, migracje, rynek pracy, Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) oraz globalna ekspansja polskich firm, z naciskiem na Chiny i Afrykę.

Konkurencyjność gospodarki

Wraz z pierwszymi oznakami przezwyciężenia kryzysu zadłużeniowego Europa może skupić się na wyzwaniach dotyczących przyszłości. W kontekście rosnącej konkurencji w sektorze wysokich technologii z Azji Wschodniej znaczy to, że firmy Starego Kontynentu poważnie będą musiały podejść do kwestii utrzymania konkurencyjności swoich produktów. Najprostsza droga w tym względzie wiedzie przez system edukacyjny gwarantujący stały dopływ wysoko wykwalifikowanych fachowców, przede wszystkich z wykształceniem technicznym. To także ułatwi realizację ambitnych celów dotyczących rozwoju przemysłu, jakie w nadchodzących latach stawia sobie Bruksela.
Wystarczy rzut oka na statystyki Eurostatu dotyczące udziału przemysłu w PKB w poszczególnych krajach członkowskich, aby przekonać się, że odpływ fabryk z Europy przez ostatnich 20 lat nie jest tak silny, jak utrzymują niektórzy. W części krajów członkowskich miała miejsce nawet odwrotna tendencja i udział przemysłu w gospodarce narodowej nieznacznie rósł. Niemniej pobudzenie przemysłu to wyzwanie, które Europa musi sobie postawić.
Reklama

Jedność na rynku pracy

Niestety, jedną z konsekwencji kryzysu było pogorszenie się sytuacji na europejskim rynku pracy. Z tego względu w niektórych krajach zmienił się klimat polityczny względem przyjmowania na lokalne rynki pracy imigrantów, m.in. z Polski. Sytuacja pogorszyła się zwłaszcza na skutek nagonki na mieszkańców Rumunii i Bułgarii, dla których 1 stycznia 2014 r. przestały obowiązywać ostatnie okresy przejściowe.
Brytyjscy konserwatyści ustami minister spraw wewnętrznych Teresy May posunęli się nawet tak daleko, że zaproponowali wprowadzenie limitów migracyjnych uzależnionych od poziomu bogactwa danego kraju. David Cameron zapowiada, że będzie dążył do zmian w unijnej swobodzie przepływu osób, co będzie stanowiło poważny test dla jedności Wspólnoty.

Świat się zmienił

Europa, w tym Polska, nie może pozwolić sobie na komfort zajmowania się w nieskończoność sobą bez uwzględnienia poważnych zmian zachodzących na świecie.
Warto przytoczyć pewną ciekawostkę: ostatnio nigeryjski urząd statystyczny unowocześnił metodologię wyliczania PKB. Na skutek tego prostego zabiegu produkt krajowy Nigerii wzrósł dwukrotnie, a kraj przeskoczył w zestawieniu największych gospodarek Czarnego Lądu Republikę Południowej Afryki. Rosnące bogactwo tego kontynentu nie jest jednak tylko efektem księgowych sztuczek. Największe instytucje finansowe od dawna obserwują polepszające się parametry makroekonomiczne i dotyczące jakości życia w Afryce. To daje podstawę dla optymizmu względem przyszłości Czarnego Lądu, który staje się nie tylko doskonałym terenem inwestycyjnym, lecz także coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem zbytu zamieszkanym przez młodą populację. W chwili obecnej nawet połowa krajów afrykańskich nie osiągnęła poziomu „średniego dochodu”, który Bank Światowy definiuje jako 1 tys. dol. na mieszkańca na rok. W 2025 r. ten poziom ma jednak osiągnąć większość krajów. Kraje Unii nie mogą sobie pozwolić na przeoczenie tej rewolucji.

Bogaty program

EKG nie wyczerpuje jednak wszystkich wydarzeń, jakie między 7 a 9 maja będą miały miejsce w Katowicach. Oprócz Kongresu będą miały bowiem miejsce także liczne wydarzenia towarzyszące, m.in. III Forum Współpracy Gospodarczej Unia Europejska – Chiny, II Forum Współpracy Gospodarczej Afryka – Europa Centralna oraz I Forum Współpracy Gospodarczej Pakistan – Europa Centralna. Dodatkowo swoje wyróżnienia wręczy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, a także zostaną przyznane nagrody w konkursach Top Inwestycje Komunalne i Top Inwestycje w Przestrzeni Miejskiej 2014.
Na Kongres zaproszonych zostało wielu gości z zagranicy, m.in. Fatima Haram Acyl, komisarz ds. handlu i przemysłu w Komisji Unii Afrykańskiej, Ignacio Garcia Bercero, główny negocjator transatlantyckiego partnerstwa z ramienia UE, Khurram Dastgir Khan, minister handlu Pakistanu, Mari Kiviniemi, premier Finlandii w latach 2010-2011, Charles Kitwanga, wiceminister ds. energetyki i minerałów Tanzanii, Jadranka Kosor, premier Chorwacji w latach 2009-2012, Jan Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Kulczyk Investments, Antonín Prachař, minister transportu Czech, Klaus Dieter Rennert, dyrektor wykonawczy na Europę, prezes Hitachi Europe Ltd, oraz Lech Wałęsa, prezydent RP w latach 1990-1995.
Licznie zapowiada się także reprezentacja rządowa. Przybycie zapowiedzieli m.in. wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska, minister finansów Mateusz Szczurek oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.
Debaty i sesje zostaną poświęcone takim dziedzinom gospodarki i życia publicznego jak: finanse, energetyka i paliwa, górnictwo i hutnictwo, samorządność i polityka regionalna, infrastruktura, transport i logistyka, budownictwo i nieruchomości oraz rynek spożywczy i rynek zdrowia. Inauguracja EKG, podobnie jak rok temu, odbędzie się w Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek. Sesje i debaty drugiego i trzeciego dnia będą się odbywać w hotelach Angelo, Monopol oraz Qubus, a także w budynku Altus.

>>> Polacy się bogacą. Ale w porównaniu z Unią wciąż pozostają biedni