Produkty, którymi posługują się ludzie, trafiały do użytkowników za pośrednictwem rozmaitych kanałów innowacji. Wiele kanałów innowacji miało charakter komercyjny, zaś ich źródło znajdowało się w działach badań i rozwoju wielkich firm i koncernów.

Oprócz komercyjnych kanałów innowacji istnieją także innowacje tworzone przez pasjonatów, użytkowników. Ten sposób tworzenia innowacji uznawany jest za najbardziej produktywny – czytamy na łamach inc.com.

Innowacje komercyjne, w przeciwieństwie do tych tworzonych przez pasjonatów, mają tę przewagę, że dysponują gigantycznym zapleczem w formie budżetów i narzędzi na badania i rozwój. Upowszechnienie się drukarek 3D może wyrównać tę dysproporcję i dać poszczególnym użytkownikom niespotykane dotąd możliwości.

>>> Drukarki 3D zrewolucjonizują nasze życie tak jak internet

Reklama

Co warto wiedzieć o drukarkach 3D

Koszt

Koszt domowej drukarki 3D waha się od 500 do 3500 dol. Plastikowy materiał (filament) niezbędny do druku 3D to koszt rzędu ok. 30 dol. za rolkę. Z jednej rolki można wydrukować 25-30 obiektów o wielkości iPhone’a.

Umiejętności

Do drukowania nie wystarczy sama drukarka 3D i filament. Potrzebne są również umiejętności projektowania 3D. Co prawda nauka może zająć trochę czasu, ale uzyskana dzięki temu wolność tworzenia jest bezcenna. Można również ściągać gotowe wzory do druku 3D.

Aaron Aders zwraca uwagę, że na obecnym etapie rozwoju drukarki 3D nie są jeszcze tak przyjazne dla użytkownika, jak smartfony czy tablety, ale możliwe do opanowania przez średnio zaawansowanego technicznie użytkownika.

>>> Druk 3D wchodzi w erę metalu