Dziennik Gazeta Prawna

Na Święto Wolności: 25 lat polskiej transformacji oczami wszystkich mediów

Żadnych bilansów i komentarzy. Żadnych eksperckich posumowań, opinii osób ważnych. Zmiany, jakie zaszły w ciągu minionych 25 lat w Polsce - społeczeństwie, gospodarce i prawie - będą mogli państwo sami oceni dzięki lekturze tego specjalnego wydania Dziennika Gazety Prawnej. Złożone z archiwalnych tekstów opublikowanych w ciągu ostatnich 25 lat, od pierwszych wyborów 4 czerwca 1989 r., w innych mediach: Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Polityce, dziennikach regionalnych i nieistniejących już tytułach - Sztandarze Młodych czy Ekspresie Wieczornym.

Życzymy miłej lektury

Reklama

Puls Biznesu

Przed nami trudne ćwierć wieku

Czy kolejne 25 lat wolnego rynku będzie równie udane jak pierwsze? Musimy się bardzo postarać i mieć dużo szczęścia.
Jeśli wierzyć danym statystycznym, ostatnie 25 lat było okresem cywilizacyjnego skoku w poziomie życia Polaków. Kiedy ćwierć wieku temu szliśmy na pierwsze wolne wybory, PKB na mieszkańca Polski wynosił 6,2 tys. USD rocznie. Obecnie już 22,2 tys. USD, czyli średnia zamożność polskich rodzin wzrosła prawie czterokrotnie. Czy uda nam się powtórzyć ten sukces w kolejnych 25 latach? Zależy, czy wzrost gospodarczy w Polsce utrzyma się w okolicy 3-4 proc. średniorocznie, czy spowolni do 1 proc. Różnica między tymi liczbami jest kolosalna.
Czytaj więcej >>>

BGK zainwestuje w start-upy

Bank tworzy fundusz funduszy venture capital. Branża chwali pomysł, ale apeluje o wyciągnięcie wniosków z błędów w KFK.
Czytaj więcej >>>

Rusza polski Spotify z grami

Techland połączył siły z Oxycomem. Razem chcą podbić rynek sprzedaży gier w internecie.
Dwa tygodnie temu amerykański Netflix — największa na świecie internetowa telewizja o giełdowej kapitalizacji przekraczającej 25 mld USD — ogłosił plan wejścia na sześć nowych europejskich rynków. W tym samym czasie jej muzyczny odpowiednik — szwedzki Spotify — poinformował, że został liderem dystrybucji muzyki w Europie i ma ponad 10 mln użytkowników regularnie płacących abonament.
Czytaj więcej >>>

Polmlek, Mlekpol i Inter Cars wejdą do strefy.

Dwie firmy mleczarskie i dystrybutor części do aut wydadzą grubo ponad 435 mln zł.
Czytaj więcej >>>>

Gazeta Wyborcza

Finowie przenoszą produkcję części do aut z Niemiec do Polski

Fińska firma Valmet zwolni dwie trzecie pracowników fabryki składanych dachów do aut typu kabriolet w niemieckim mieście Osnabrueck i przeniesie produkcję do swojej fabryki w polskich Żarach.
Czytaj więcej >>>

Barack Obama w Warszawie: Ameryka was nie zostawi

Stany Zjednoczone uznają bezpieczeństwo Europy Środkowej za kamień węgielny swojego bezpieczeństwa - oświadczył w Warszawie prezydent USA Barack Obama.
Prezydent Stanów Zjednoczonych przyjechał do Warszawy w 25. rocznicę czerwcowych wyborów, które zapoczątkowały upadek komunizmu. Czytaj więcej >>>

Jak się starać o zagraniczną emeryturę

Osoby, które pracowały za granicą, mogą otrzymywać oprócz polskiej także drugą emeryturę. Jakie muszą spełnić warunki? Podstawowy warunek - trzeba osiągnąć wiek emerytalny obowiązujący w danym państwie. Wszystkie formalności możemy załatwić w Polsce, zgłaszając się do ZUS.
Czytaj więcej >>>

Jak oszczędzać na kosmetykach, ubraniach i usługach [CYKL 'WYBORCZEJ' - CZ. 3]

JAK ŻYĆ OSZCZĘDNIE? Nawet przy ograniczonym budżecie nie trzeba rezygnować z fryzjera, używania markowych perfum czy dalekich podróży. Okazji do tańszego kupowania jest wiele, więc po co przepłacać?
Czytaj więcej >>>

Euroland nam ucieka

Twardym trzonem unii staje się euroland do którego za chwilę nie będzie łatwo wejść.

Europejska federacja czy tylko ścisły alians państw narodowych? Unia Europejska jest od dawna jedyną tego rodzaju hybrydą obu tych porządków. Ale jeszcze przed dekadą, gdy Polska dołączała do UE, pomysł na głębszą federalizację i oddanie bardzo dużej władzy ponadnarodowemu rządowi w Brukseli był jednym z gorętszych tematów w debatach o przyszłości Europy. I największym postrachem dla eurosceptyków drżących o losy państw narodowych.

Minister bierze kasę depozyt. Z banków opłynie prawie 5 mld zł?

Polska Akademia Nauk, państwowe muzea i szpitale będą musiały oddać swoje nadwyżki finansowe w depozyt ministrowi finansów. Dziś trzymają je w bankach.
Czytaj więcej >>>

Rosja otworzy internet dla bezpieki

Firmy internetowe w Rosji bez sądowego nakazu będą musiały udostępniać służbom siłowym wszystkie dane o swoich użytkownikach, łącznie z loginem, rodzajem używanego urządzenia i oprogramowania. Czytaj więcej >>>

Rzeczpospolita

Mazowiecki był najlepszy

Jeśli przeanalizować wpływ, jaki na gospodarkę miały poszczególne rządy przez ostatnie 25 lat, można stwierdzić, że najwięcej zaległości względem Zachodu nadrobiliśmy w czasie rządów Donalda Tuska. Jednak eksperci pytani przez Rzeczpospolitą wskazywali najczęściej, że do rozwoju polskiej gospodarki najbardziej przyczynił się Tadeusz Mazowiecki. Czytaj więcej >>>

OC dla rowerzystów w cenie polisy na auto

Ubezpieczyciele wchodzą na rosnący rynek rowerowy. Coraz częściej oferują rowerzystom ubezpieczenie NNW, OC i AC. Można też ubezpieczyć się od kradzieży roweru – zarówno z mieszkania, jak i z miejsca publicznego. Czytaj więcej >>>

Zagraniczne akcje lepsze niż z polskiej giełdy

W maju dwie trzecie funduszy inwestycyjnych zanotowało wzrosty. Zyskały również OFE. Zdecydowanie lepiej niż polskie akcje radziły sobie fundusze inwestujące za granicą.

Powstaje nowa strategia dla LOT

Polski przewoźnik przygotowuje się do funkcjonowania po restrukturyzacji. Jesienią ma zostać przygotowana pięcioletnia strategia spółki na odzyskanie rentowności. Czytaj więcej >>>

Daniny uderzą w PGNiG

Spółka wydobywcza ostrzega, że według ich szacunków po wprowadzeniu nowych podatków od wydobycia całość obciążeń wyniesie 130 proc. wpływów z wydobycia i sprawi, że działalność ta stanie się nieopłacalna. Czytaj więcej >>>