Jednocześnie ECB ma też rozważyć wprowadzenie programu wsparcia kredytowego dla małych i średnich firm na wzrósł tego, co zrobił w 2012 r. Bank Anglii (tzw. Funding for Lending Scheme). Pytanie, zatem o szczegóły i o skalę tego programu – w pewnym sensie można to uznać za mix działań LTRO i skupu aktywów ABS. Tylko, że pierwsze dwa programy LTRO były poważne, jeżeli chodzi o kwoty, więc teraz łatwo będzie o rozczarowanie. Oczywiście ECB odmówił komentarza do tych rewelacji, ale jeżeli się potwierdzą, to korekta wzrostowa na EUR/USD będzie coraz bardziej prawdopodobna. Dzisiejsze dane PMI dla usług w strefie euro można uznać za neutralne (53,2 pkt. w maju)- tradycyjnie już w dół ciągnie Francja (49,1 pkt.), ale nieźle radziły sobie Włochy (51,6 pkt.) i w pewnym sensie też Niemcy (56,0 pkt.). Kluczowym wydarzeniem w najbliższych godzinach będzie odczyt ADP o 14:15, czyli prywatnego raportu nt. miesięcznej sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Szacunki zakładają, że wskaże on na przyrost 213 tys. nowych etatów w sektorze prywatnym wobec 220 tys. w kwietniu. Oczywiście lepsze dane podgrzeją nastroje przed piątkowymi danymi Departamentu Pracy i będą miały wpływ na dolara. Warto jednak pamiętać o tym, że umocnienie się amerykańskiej waluty do pozostałych, które było widoczne w godzinach wieczornych i nocnych, w dużej mierze jest wynikiem wyraźnego wzrostu rentowności amerykańskich obligacji.

Na wykresie EUR/USD widać, że rynek wyraźnie zawrócił z testowanego wczoraj oporu w rejonie 1,3645. Ponownie znaleźliśmy się przy barierze 1,36, skąd blisko do ważnego wsparcia na 1,3585, które wczoraj zostało dość dobrze wybronione mimo niższego odczytu inflacji HICP w strefie euro (0,5 proc. r/r). We wczorajszym komentarzu popołudniowym zwracałem uwagę, że część uczestników rynku może zacząć zamykać krótkie pozycje w euro jeszcze przed decyzją ECB w obawie, że doprowadzi ona do rozczarowania i da impuls większej korekcie wzrostowej. Dlatego też dzisiaj, jeżeli dane ADP z USA o godz. 14:15 nie będą wyraźnie lepsze od prognoz, to rejon wsparcia 1,3585 nie powinien zostać wyraźnie naruszony, a po południu może pojawić się korekta wzrostowa na EUR/USD. Jeżeli złamiemy okolice 1,3647, to rynek może celować w rejon ważnych oporów 1,3668-72.

Świetne dane makro napłynęły dzisiaj rano ze Szwecji. Produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 3,0 proc. m/m i 0,6 proc. r/r, co jest wynikiem znacznie lepszym od oczekiwań (2,0 proc. m/m i -1,2 proc. r/r), a zwłaszcza w porównaniu z tym, co miało miejsce w marcu. W efekcie nie dziwi umocnienie korony szwedzkiej na, co wskazywaliśmy uwagę wczoraj po południu. Niemniej dopiero zejście poniżej 9,05-9,06 na EUR/SEK byłoby średnioterminowym sygnałem do spadków. W przeciwnym razie nie można wykluczyć próby powrotu w rejon 9,0950-9,1050, zwłaszcza w kontekście jutrzejszego rozczarowania komunikatem ECB, który może podbić wycenę euro w relacji do innych walut.

Nota prawna:

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.