Zdaniem analityków, roczne tempo wzrostu PKB w tym regionie zwiększyło się po raz piąty z rzędu i wyniosło 2,8 procent. Tymczasem jeszcze w pierwszym kwartale 2013 roku gospodarki państw Europy Środkowej i Wschodniej znajdowały się w stagnacji.

Jednocześnie, jak wynika z raportu, w niemal wszystkich krajach regionu inflacja obnizyła się. W Bułgarii, a przejściowo także w Chorwacji, na Słowacji i Węgrzech, spadła nawet poniżej zera. Wśród najważniejszych przyczyn są czynniki podażowe, takie jak malejąca dynamika cen żywności i utrzymujące się na niskim poziomie ceny energii. Są również powody o charakterze popytowym - podkreślają analitycy i dodają, że świadczy o tym wciąż historycznie niski poziom inflacji bazowej.

>>> Czytaj też: Polak na rynku pracy: optymistyczny, niewybredny, mobilny. Niedostosowany do rynku

Jak podkreśla NBP, w największych gospodarkach regionu, czyli w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech, przyspieszyła dynamika PKB. Natomiast w Bułgarii, Rumunii i Słowenii tempo jego wzrostu obniżyło się, lecz wciąż pozostało wyższe niż w 2013 roku.

Reklama

Autorzy raportu zauważają również, iż z recesją nadal zmaga się Chorwacja. Działa jednak skutecznie, gdyż w pierwszym kwartale 2014 roku jej skala była już mniejsza niż rok wcześniej. Tempo wzrostu gospodarczego obniżało się natomiast w krajach bałtyckich. Spadek był najbardziej widoczny w Estonii, która doświadczyła najsilniejszej, poza Cyprem, recesji. W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2014 roku PKB tego kraju zmniejszyło się o 1,1 procent w skali roku.

NBP zauważa, że maja zeszłego roku w większości gospodarek regionu - poza krajami bałtyckimi - dynamika konsumpcji prywatnej zaczęła rosnąć, a w pierwszych czterech miesiącach 2014 roku wyniosła 2,4 procent w ujęciu rocznym. Jak podkreślają analitycy, to najlepszy wynik od ośmiu lat. Poprawa sytuacji wynika z lepszej sytuacji na rynku pracy, rosnącej dynamiki realnych dochodów do dyspozycji, a także poprawy oczekiwań dotyczących przyszłej sytuacji gospodarczej w krajach regionu.

>>> Polecamy: Inflacja CPI wyniosła ponownie 0,2 proc. w czerwcu