Wczoraj indeks ten zanotował zniżkę o 0,32% do poziomu 293,08 pkt. Na plusie znalazły się notowania ropy naftowej, większości metali, a także nielicznych zbóż. Większość towarów rolnych została jednak przeceniona, a ponadto na sporym minusie znalazły się notowania gazu ziemnego, mięsa i srebra.

Presja podaży na rynku miedzi

Presję podażową widać m.in. na rynku miedzi. Wczorajszy delikatny ruch cen tego metalu w górę można zinterpretować jako odreagowanie po wcześniejszych dwóch sesjach dynamicznych zniżek. Ponadto, dalszy spadek cen miedzi w USA został zatrzymany przez techniczne wsparcie w okolicach 3,1583 USD za funt metalu.

Dzisiaj notowania nowojorskich kontraktów na miedź poruszają się powyżej wspomnianego technicznego poziomu wsparcia, jednak nie można wykluczyć jego pokonania w najbliższym czasie. Sytuacja fundamentalna na rynku miedzi sprzyja bowiem stronie podażowej.

Reklama

Wiele wskazuje na to, że w drugiej połowie tego roku podaż miedzi będzie spora. Kilka dni temu o uruchomieniu kopalni Sierra Gorda poinformowała spółka KGHM. Nieco później pojawiły się informacje o wznowieniu eksportu miedzi z Indonezji – spółka Freeport-McMoRan załadowała już pierwszy od początku roku transport tego surowca, po wcześniejszym wielomiesięcznym sporze z indonezyjskim rządem.

Eksport zaskakująco duży, import miedzi coraz mniejszy

Natomiast dzisiaj pojawiły się ważne dane dotyczące handlu zagranicznego Chin. Pokazały one, że w lipcu import miedzi do Chin spadł już trzeci raz z rzędu i wyniósł 340 tysięcy ton. Jest to zniżka o 2,9% w stosunku do importu w czerwcu.

Nie było to niespodzianką dla inwestorów, bowiem spadek importu miedzi do Chin był spodziewany – ze względu na liczne spekulacje dotyczące nieprawidłowości w używaniu metali jako zabezpieczenia kredytów, wiele przedsiębiorstw chińskich miało trudności z finansowaniem i właśnie z kupowaniem miedzi jako zabezpieczenia pod zaciągnięte zobowiązania.

Negatywny wydźwięk tej informacji został jednak w pewnym stopniu zniwelowany przez ogólne dobre dane dotyczące lipcowego handlu zagranicznego w Chinach. Wielkość eksportu zaskoczyła bowiem na plus: dynamika eksportu w lipcu wyniosła 14,5% w ujęciu rdr, podczas gdy oczekiwano 7,5% rdr.

Dobre dane dotyczące eksportu poprawiły ogólny odbiór sytuacji w chińskiej gospodarce, budząc oczekiwania dotyczące zwiększenia popytu także na miedź. Niemniej jednak, mogą być to oczekiwania nieco na wyrost, zwłaszcza że w sektorze budowlanym Państwa Środka widać spowolnienie, a nawet zwiększony popyt prawdopodobnie nie nadąży za wzrostem podaży.

To nie koniec serii kluczowych danych makro z Chin. W przyszłym tygodniu opublikowane zostaną istotne informacje dotyczące m.in. sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz inwestycji w aglomeracjach miejskich w lipcu. To kolejne dane, które mogą istotnie wpłynąć na cenę miedzi na globalnym rynku.