Facebook włączył ten nietypowy benefit do pakietu korzyści dla pracowników już w styczniu. Z dofinansowania do zabiegu mogą korzystać pracownice oraz małżonki bądź partnerki pracowników. Firma Marka Zuckerberga pokrywa 100 proc. kosztów zamrożenia komórki jajowej i jej przechowywania, które są szacowane na ok. 20 tys. dol.

Drugi technologiczny gigant - spółka Apple - poinformował parę dni temu, że zamierza iść śladem Facebooka i od przyszłego roku także będzie oferować pracownicom finansowanie zabiegu. Jak twierdzi rzeczniczka prasowa Apple, koncern chce w ten sposób wzmocnić pozycję kobiet i umożliwić im optymalny rozwój zawodowy przy jednoczesnym troszczeniu się o rodzinę.

>>> Czytaj też: We współczesnej konsumenckiej Polsce nie opłaca się rodzić dzieci

W branży technologicznej od dłuższego czasu trwają dyskusje nad tym, jak skutecznie rekrutować i zatrzymywać w firmach kobiety, których wciąż jest zbyt mało w tej branży. Apple i Facebook to jak na razie jedyni przedstawiciele sektora IT, którzy oferują możliwość dofinansowania przy zamrażaniu komórek jajowych.

Reklama

Kontrowersyjne benefity Apple i Facebooka wywołały gorącą debatę w mediach społecznościowych. Pojawiły się wątpliwości, czy firmy mają prawo wywierać w ten sposób presję na kobiety i zachęcać ich do odkładania macierzyństwa na później na korzyść kariery.

„Czy opłacanie zamrażania komórek jajowych wspiera kobiety czy też sugeruje im, że macierzyństwo i rozwój zawodowy są niekompatybilne?” – zastanawia się na Twitterze piosenkarka Miranda Dawn. Z kolei na należącym do firmy Gawker blogu Valleywag pojawił się wpis pod tytułem „Facebook i Apple oferują zamrażanie jajeczek. Kobiety już nigdy nie przestaną pracować”.

W odpowiedzi na zarzuty internautów głos zabrała rzeczniczka Facebooka Genevieve Grdina. Zaznaczyła, że Facebook oferuje także cały wachlarz innych benefitów, które ułatwiają podjęcie decyzji o założeniu rodziny, gdy tylko pracownik będzie na to gotowy. Chodzi m.in. o pokoje dla dzieci w firmowych kompleksach biurowych czy dofinansowanie do opieki nad najmłodszymi. Po urodzeniu albo adopcji dziecka, matka lub ojciec ma prawo do 4-miesięcznego płatnego urlopu macierzyńskiego. Oprócz tego pracownicy dostają też 4 tys. dol. dodatku z okazji narodzin potomka.