Ceny żywności na świecie obniżają się już siódmy miesiąc z rzędu. To najdłuższa seria spadków od 2009 roku.

Indeks cen żywności FAO (Food Price Index) spadł w październiku o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca i 6,9 proc. w ujęciu rocznym. Jego wartość wynosi teraz 192,3 pkt i jest najniższa od sierpnia 2010 roku.

Spadki cen żywności są napędzane przez prognozy obfitych zbiorów kukurydzy i rosnącej produkcji mleka. Na rynek surowców rolnych oddziałuje też zwiększona produkcja wieprzowiny w USA.

„Ceny żywności na świecie spadają ze względów fundamentalnych – produkcja wielu towarów rolnych w tym roku jest duża. Dotyczy to zwłaszcza zbóż: zbiory kukurydzy oraz soi w USA w bieżącym sezonie są rekordowe, a zbiory pszenicy były obfite w różnych regionach świata, m.in. w Europie i wielu krajach azjatyckich. Ze względu na duże zapasy w Tajlandii, również cena ryżu znajduje się pod presją podaży. W przypadku każdego z wymienionych zbóż, szansa na znacząco wyższe ceny na razie jest niewielka” – mówi Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.

„Warto także wspomnieć o kolejnej już z rzędu nadpodaży cukru w tym roku, a także o spadających tej jesieni cenach kakao, wynikających z dobrego początku zbiorów. Również te towary, należące do grupy tzw. soft commodities, wpisują się w ogólną tendencję spadku cen żywności” – dodaje.

Reklama

>>> Czytaj też: Embargo na żywność: Polacy nie zjedzą tego czego Rosjanie nie kupią

Taniejąca żywność ma obok spadających cen ropy naftowej ogromny wpływ na spowolnienie inflacji na świecie. Jak wynika z prognoz Goldman Sachs, globalna inflacja spadnie w 2015 roku do 3,3 proc. wobec 3,5 proc. w 2014 r.

„Z konsumenckiego punktu widzenia mamy na rynku wyraźnie niższe ceny. Z pokaźnymi zapasami, które gromadzimy, świat wytrzyma ewentualne spadki produkcji w przyszłym roku” – mówi Abdolreza Abbassian, ekonomista FAO.

Indeks cen żywności to średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów i tłuszczów oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. W 2008 roku, gdy ceny żywności zaczęły mocno rosnąć, indeks wspiął się na rekordowe wówczas poziomy. Między 2007 i 2009 roku drożejąca żywność stała się powodem licznych zamieszek na całym świecie. W 2011 roku indeks FAO pobił nowy rekord. Efektem tej fali wzrostów cen produktów rolnych stały się pośrednio niepokoje społeczne na Bliskim Wschodzie i w Afryce, które doprowadziły do obalenia rządów w Tunezji i Egipcie.

Trwa ładowanie wpisu