Trwają przygotowania do European Money Week, czyli Europejskiego Tygodnia Pieniądza lub - jak mówią organizatorzy - Europejskiego Tygodnia Edukacji Finansowej. To cykl wydarzeń, planowanych od okres od 9 do 15 marca w ponad 20 krajach należących do Europejskiej Federacji Bankowej. Główny ich cel - jak mówi Raymond Frenken z Europejskiej Federacji Bankowej - to zwrócenie uwagi na znaczenie edukacji finansowej w Europie.

- Chcemy zwiększyć świadomość finansową i pokazać jej znaczenie dla europejskich obywateli. Ta świadomość jest na bardzo różnym poziomie w poszczególnych krajach Europy. Chcemy też zwrócić uwagę polityków na ten problem - powiedział Polskiemu Radiu Frenken.

W Brukseli podczas European Money Week odbędzie się m.in. konferencja z udziałem ekspertów od edukacji finansowej i przedstawicieli Komisji Europejskiej. Większość działań w ramach tego projektu będzie się toczyć jednak na poziomie krajowym. W inicjatywę zaangażował się m.in. Związek Banków Polskich. "Wśród wielu działań, jakie prowadzimy w tym tygodniu, będzie m.in. publikacja Mapy Edukacji Finansowej Ubezpieczeniowej, w której oceniamy stan wiedzy, jaki w tej dziedzinie panuje w naszym kraju.

>>> Czytaj też: Lagarde: "Zwracam się do międzynarodowych wierzycieli". MFW anuluje długi krajów z ebolą

Reklama

Zapraszamy organizacje pozarządowe, zajmujące się tą problematyką, by o tym dyskutować. Będziemy też dyskutować z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego na temat przyszłości i wyzwań edukacji finansowej nie tylko w Polsce, ale i w Europie" - powiedział Szymon Stellmaszyk ze Związku Banków Polskich.

ZBP przygotowuje także specjalne wydarzenia dla dzieci i młodzieży. Wśród nich m.in. prelekcje w szkołach na temat edukacji finansowej oraz seminarium dla klas dziennikarskich, które będą prowadzili dziennikarze ekonomiczni.

>>> Czytaj też: Schaeuble: Nie ma zgody na darowanie Grecji części zadłużenia