Program Mieszkanie dla Młodych działa od od 2014 roku i ma funkcjonować jeszcze przez 3 lata. W tym roku rząd na dofinansowanie zakupu mieszkań bądź niewielkich domów, przeznaczy 715 milionów złotych z czego wykorzystano już 22 procent.

Rząd chce ułatwić sięganie po te pieniądze, a zarazem wspierać politykę prorodzinną. Proponuje, by rodziny i osoby samotne z co najmniej trójką dzieci, które chcą skorzystać z programu, nie były już ograniczone limitem wieku 35 lat.

Dodatkowo, wzrosnąć mają kwoty dopłat dla takich kredytobiorców. Przy trójce potomstwa można będzie liczyć na 30-procentowe dofinansowanie, na dodatek liczone do większej niż dotąd powierzchni.

Resort infrastruktury zwraca uwagę, że rodziny wielodzietne nie będzie obowiązywało ograniczenie nieposiadania wcześniej innych nieruchomości.Statystyki wskazują, że rodziny wielodzietne do tej pory nie korzystały z tego programu . Rok temu na prawie 14 tysięcy umów kredytowych ze wsparciem finansowym państwa tylko 37 dotyczyło małżeństw z co najmniej trójką dzieci.

Resort infrastruktury zakłada, że nowe przepisy zaczną funkcjonować od połowy roku.

>>> Czytaj też: Złe kredyty zabiły rentowność. Europę Środkową czeka wyprzedaż banków