Teoretycznie w Jemenie niespokojnie było od jakiegoś czasu. Niemniej szeroko zakrojona interwencja militarna Arabii Saudyjskiej i jej sojuszników (oficjalnie na prośbę prezydenta, który przegrywa z rebeliantami) może nie zapowiadać „flash war” a raczej dłuższy konflikt w którym pośrednio zaangażowany będzie Iran, czyli odwieczny wróg Arabii Saudyjskiej.

Obecny konflikt pokazuje też coś innego – USA nie angażują się już militarnie, a rośnie polityczne znaczenie Rijadu. W dłuższym horyzoncie będą rysować się dwa silne ośrodki – wspomniane Rijad i Teheran dzielące między sobą strefę wpływów. Pytanie, jak to wszystko wpłynie na oczekiwany przez irańskich ajatollahów deal atomowy, który ma udowodnić, że Teheran nie dąży do wyprodukowania broni masowego rażenia i doprowadzić do zniesienia sankcji (Irańczycy już od dłuższego czasu składują ropę m.in. na tankowcach, aby ją upłynnić po zniesieniu sankcji).

W efekcie reakcja na rynku ropy jest nerwowa – mamy wyraźny ruch w górę. To też tłumaczy dlaczego od jakiegoś czasu rynek ignorował fakt dynamicznie rosnących zapasów surowca (wczoraj pisaliśmy, że magazyny są już przepełnione, a Chińczycy m.in. z tego powodu mogą nie być zainteresowani importem tego surowca w najbliższych miesiącach. Chociaż i to może się zmienić, jeżeli Pekin uzna, że Jemen może stać się zarzewiem dłuższych geopolitycznych problemów w regionie bliskowschodnim, które dałyby impuls wzrostowy ropie.

Reklama

Opublikowane wczoraj dane o zapasach surowca przez EIA (Amerykańską Agencję Energii) wskazały na ich znacznie większy wzrost, niż oczekiwano – odpowiednio 8,2 mln brk wobec szacowanych 5,1 mln brk. To łącznie 466,7 mln brk, najwięcej od ponad 80 lat. Według EIA magazyny w Cushing są jednak zapełnione w 77 proc., co odpowiada 56,3 mln brk (wzrost o 1,9 mln brk w zeszłym tygodniu). Ogromne zapasy surowca w USA będą w długim okresie działać jako czynnik stabilizujący ceny surowca, gdyby te mogły zacząć rosnąć za sprawą wydarzeń w Jemenie. Pretekstem do militarnej interwencji jest też fakt, że kraj ten leży w kluczowym geograficznie miejscu (cieśnina przy Morzu Czerwonym), gdzie przebiega szlag tranzytowy surowca do Europy.

Na wykresie FOIL(obrazuje notowania kontraktów CFD na ropę WTI) widać, że doszło do wyraźnego złamania linii spadkowej trendu pociągniętego od szczytu z 17 lutego na 48,70 USD/brk. To będzie teraz kluczowe wsparcie przy potencjalnym ruchu powrotnym. Gdyż w krótkim okresie ropa nieco przereagowała – dotarliśmy w okolice oporów na 51,23 USD i 52,53 USD. W średnim terminie coraz bardziej widoczna staje się natomiast formacja podwójnego dna przy 43,50-44 USD, co zwiększa szanse na testowanie przynajmniej okolic 54,20-54,80 USD (gdyby formacja W miała przerodzić się w klasyczny prostokąt).

Zamieszanie w Jemenie stało się też pretekstem do zwiększenia popytu wokół aktywów uznawanych za bezpieczne – dzisiaj w górę idą frank, jen, a także złoto. W efekcie doszło do złamania bariery 1200 USD za uncję kruszcu. Na to nałożyła się też obserwowana wczoraj po południu słabość dolara po gorszych danych nt. zamówień na dobra trwałego użytku w USA. Niemniej kwestia odbicia przecenionego od ubiegłej środy dolara, jest kwestią najbliższych dni, co zaznaczałem w raporcie nt. walut.

Stąd też szanse na wzrost cen złota w okolcie 1238-55 UD w krótkim czasie (szczyty z jesieni 2014 r.) raczej nie są zbyt duże, o ile nie dojdzie do szybkiej eskalacji sytuacji w Jemenie sugerującej dłuższy problem w regionie (chociaż to może mieć miejsce w dłuższym okresie). Jeżeli ceny powrócą poniżej 1200 USD za uncję, to będziemy testować silną strefę wsparcia 1170-1183 USD (poziomy wyznaczane przez kluczowe poziomy z ostatniego półrocza). Szanse na jej złamanie w kontekście geopolityki, oraz słabszej pozycji dolara na rynkach światowych spadają.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulamin doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajduje się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.