"Cena układu" - wybija wielkimi literami Guardian. Gazeta pisze o niepublikowanych dokumentach Troiki odpowiedzialnej za organizację pomocy finansowej dla Grecji. Mają one pokazywać, że Troika zdaje sobie sprawę iż nawet gdyby Grecja zgodziła się na jej warunki, nie byłaby w stanie funkcjonować przy tak potężnym długu, a sama Troika musiałaby pójść na "poważne ustępstwa" wobec Aten.

>>> Czytaj też: Po II wojnie światowej państwa bankrutowały 136 razy. Kto jeszcze podzieli los Grecji?

"Grecy wykopali swój własny grób" - pisze Ben Chu z Independenta. Ale zaraz potem dodaje, że polityka Troiki cały czas była błędna. Cięcia dusiły wzrost i wpędzały tylko ludzi w nędzę.

"Radykalny błąd" - tak z kolei tytułuje swój komentarz The Times. Dziennik uważa, że grecki dramat to nauczka. Nauczka dla wyborców populistycznych partii, takich jak Syriza czy hiszpańska Podemos. Gazeta pisze, że kryzys w Grecji już wcześniej nie był żadną tajemnicą. Spowodowany był tym, że przez lata kraj konsumował więcej niż produkował. "To nie wina kapitalizmu, a słabych rządów niepotrafiących narzucić fiskalnej dyscypliny" - czytamy w tekście.