Według danych Polskiego Forum HR (PFHR), w pierwszym półroczu tego roku liczba projektów rekrutacyjnych zrealizowanych przez agencje zrzeszone w tej organizacji wzrosła o prawie 16 proc. wobec poprzedniego roku – pisze „Rzeczpospolita”.

Jeszcze do niedawna, etaty swoim pracownikom proponowały głównie firmy z branży IT oraz centra usług biznesowych. Teraz oferują je już praktycznie wszystkie branże. Specjaliści z PFHR prognozują, że rynek ten wzrośnie w 2015 roku o 30 proc.

Rekruterzy podkreślają, że na rynku często brakuje odpowiednich kandydatów, więc firmy biją się o specjalistów. Deficyt ten powoduje, że pracownicy po okresie próbnym mają teraz znacznie większe szanse na otrzymanie stałej posady.

>>> Polecamy: Czy to dobry czas na zmianę pracy?

Szacunki łowców głów potwierdzają dane GUS. W drugim kwartale tego roku liczba pracowników zatrudnionych na umowach na czas nieokreślony przekroczyła 9 mln osób – to największa liczba w tym sezonie od pięciu lat – pisze gazeta.

Zdaniem Michała Gołgowskiego z agencji rekrutacyjnej Adecco Poland, z którym rozmawiała „Rzeczpospolita”, skutki spadku bezrobocia i napływu inwestycji zagranicznych są najbardziej widoczne w dużych miastach. Tutaj wykwalifikowani specjaliści mogą liczyć dziś na zarobki nawet o kilkanaście procent wyższe niż rok temu.

Czytaj więcej w „Rzeczpospolitej”