W obliczu ogromnej fali uchodźców Niemcy zaostrzają prawo azylowe. Bundestag zdecydowaną większością głosów przyjął nowe przepisy w tej sprawie. Wejdą one w życie w listopadzie.

Nowe regulacje mają przyspieszyć postępowanie azylowe, a także ułatwić procedurę odsyłania osób, które nie dostały azylu w Niemczech. Bundestag ograniczył też świadczenia socjalne dla uchodźców. Kanclerz Angela Merkel mówiła, że ma to zatamować napływ imigrantów ekonomicznych, tak aby osoby, które rzeczywiście uciekły przed wojną, mogły otrzymać w Niemczech bardziej kompleksową pomoc. Przygotowany w rekordowym tempie pakiet ustaw przewiduje duże większe środki na pomoc uchodźcom oraz ich integrację ze społeczeństwem.

W przyszłym roku niemieckie landy dostaną na ten cel ponad cztery miliardy euro. Dodatkowe pół miliarda pójdzie na budownictwo socjalne.

Szacuje się, że do Niemiec dotrze w tym roku co najmniej 800 tysięcy uchodźców. Przed głosowaniem w Bundestagu kanclerz Angela Merkel mówiła, że masowy napływ uchodźców to historyczne wyzwanie dla Europy, dlatego kontynent musi działać razem. Merkel zapowiedziała, że nadal będzie walczyć o stały mechanizm rozdziału uchodźców w Unii Europejskiej. Jednocześnie niemiecka kanclerz apelowała o lepszą ochronę europejskich granic.

>>> Czytaj też: Na Wyspach wchodzi przełomowa ustawa: całkowity zakaz deficytu budżetowego