Brytyjskie banki „mogą wiele wygrać”, a bankierzy nie będą skłonni opuszczać Londynu, jeśli ten zdecydowałby się wziąć rozwód z Brukselą – argumentują zwolennicy „Brexitu”. W poniedziałek przeciwna integracji Wielkiej Brytanii z Unią grupa „Leave.EU” wypuściła najnowszy spot reklamowy, który ma przekonać rodaków do głosowania przeciw pozostaniu ich kraju w UE.

“Wysoka pozycja Wielkiej Brytanii w obszarze usług finansowych nie zależy od członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej” – uważa współzałożyciel grupy Aaron Banks. „Poza Unią mielibyśmy większe możliwości konkurowania z takimi ośrodkami, jak Hong Kong czy Singapur” – dodaje Banks.

Przedstawiciele grupy “Leave.EU” zauważają, że Londyn po raz kolejny uznano za światową stolicę finansów dzięki temu, że miasto to nie jest obciążone nadmiernymi regulacjami ze strony Brukseli.

Brytyjski sektor usług bankowych jest czwartym największym tego typu sektorem na świecie, w przypadku ubezpieczeń Londyn zajmuje już trzecią pozycję w skali globu, zaś w przypadku zarządzania funduszami – drugą, argumentują zwolennicy rozwodu Wielkiej Brytanii z Unią.

Ponadto usługi finansowe odpowiadają za 10 proc. brytyjskiego PKB, a sam Londyn jest siedzibą dla 74 proc, europejskich firm zajmujących się handlem walutami.

W opinii przedstawicieli grupy “Leave.EU” dane te sugerują, że exodus bankierów z Wielkiej Brytanii po opuszczeniu Unii Europejskiej jest mało prawdopodobny.

“Obecnie nie ma w Unii Europejskiej kraju, który mógłby zagrozić pozycji Wielkiej Brytanii na rynku usług finansowych” – pisze w raporcie grupy Ewen Stewart. W jego opinii wyjścia kraju z Unii zmniejszyłoby skalę regulacji nakładanych przez Brukselę oraz uwolniło Brytyjczyków od ryzyka płacenia podatków od transakcji finansowych czy ustaw kominowych, które to rozwiązania są popularne w kontynentalnej Europie.

Raport grupy „Leave.EU” ukazał się po tym, jak w poniedziałek Mark Astaire, jeden z bankierów inwestycyjnych w Barclays powiedział, że Londyn „wciąż prosperowałby dobrze” jako centrum finansowe nawet w sytuacji, gdy Wielka Brytania wyszłaby z Unii Europejskiej.

>>> Czytaj też: Ostra zmiana kursu. Niemcy odsyłają z kraju setki imigrantów dziennie