Znamy już nazwisko nowego szefa Radiowej Trójki. Kim jest Adam Hlebowicz?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
25 marca 2016, 11:18
radio, muzyka
Według mediów Paulina Stolarek-Marat, która sama zrezygnowała ze stanowiska, uzasadniała swoją dymisję tym, że wbrew obietnicom składanym jej podczas nominacji nie mogła realizować zamierzeń programowych ani swobodnie budować zespołu./ShutterStock
Adam Hlebowicz został dyrektorem, redaktorem naczelnym Programu Trzeciego Polskiego Radia - poinformowało w piątek biuro prasowe Polskiego Radia. Poprzednia szefowa stacji Paulina Stolarek-Marat ustąpiła 10 marca br. po miesiącu sprawowania funkcji.

ur. 1962 w Gdańsku ukończył historię na KUL-u, był działaczem opozycji antysystemowej. Ponad 20 lat spędził w Radiu Plus w Gdańsku, gdzie był szefem publicystyki, redaktorem naczelnym i dyrektorem. Jest autorem i współautorem 13 książek, ponad 600 artykułów prasowych i 3 filmów dokumentalnych.

W czwartek odbyło się spotkanie wiceprezesa zarządu Polskiego Radia Jerzego Kłosińskiego z zespołem Trójki, na którym przekazał on dziennikarzom tę informację. Spotkanie dotyczyło tylko kwestii wyboru nowych władz programu, nie było na nim rozmowy na temat dalszych zwolnień wśród pracowników.

W środę pracownicy Trójki wystosowali protest przeciwko zwolnieniu Jerzego Sosnowskiego, który pracował w Trójce od 2001 roku (z półtoraroczną przerwą w latach 2007-2009), pełnił też rolę szefa Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programów Trzeciego i Drugiego Polskiego Radia.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie press.pl pracownicy i współpracownicy stacji podkreślili, że dymisja Sosnowskiego "nie ma merytorycznych podstaw"; zaznaczyli, że jest on dla wielu z nich "wzorem warsztatu i rzetelności dziennikarskiej".

Jak napisali audycje Sosnowskiego "w znacznym stopniu przyczyniły się do sukcesu Trójki, jako marki i jako medium dla słuchaczy ciekawych świata, reprezentujących różne punkty widzenia na sprawy społeczne, polityczne oraz historyczne".

W oświadczeniu podkreślono, iż "wszelkie próby upolityczniania czy upartyjniania działalności Programu Trzeciego są nie do przyjęcia". "Ponieważ media publiczne nie należą do partii politycznych ani do nas, dziennikarzy, tylko do Polaków, którzy je utrzymują" - zaznaczyli. Pod oświadczeniem podpisało się prawie 90 osób, w tym m.in. Marcin Kydryński, Wojciech Mann, Beata Michniewicz, Marek Niedźwiecki, Jerzy Owsiak i Wojciech Waglewski.

Według mediów , która sama zrezygnowała ze stanowiska, uzasadniała swoją dymisję tym, że wbrew obietnicom składanym jej podczas nominacji nie mogła realizować zamierzeń programowych ani swobodnie budować zespołu.

>>> Polecamy: Fiskus zapuka do teledłużników. Nikt nie uniknie finansowania mediów narodowych


Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj