Prawo i regulacje tego karaibskiego centrum finansowego sprzyja napływowi funduszy hedgingowych. Kajmany są teoretycznie trzecim co do wielkości wierzycielem zagranicznego długu Stanów Zjednoczonych – informuje Bloomberg.

Na Kajmanach jest znacznie więcej funduszy hedgingowych niż gdziekolwiek indziej na świecie. W marcu 2016 roku wartość obligacji skarbowych USA, które są w rękach funduszy mających siedzibę na Kajmanach, sięgnęła 265 mld dolarów i była większa aż o 31 proc. niż rok wcześniej – wynika z danych Departamentu Skarbu USA. Tym samym wyspy na Karaibach awansowały na 3. miejsce wśród wierzycieli Stanów Zjednoczonych.

W rękach zagranicznych wierzycieli znajdują się amerykańskie obligacje o wartości ponad 6 bilionów dolarów (dokładnie 6 bln 287 mld dolarów). Największymi wierzycielami Waszyngtonu są Chiny (ponad 1 bln 244 mld dolarów) i Japonia (1 bln 137 mld dolarów). Na dalszych miejscach są właśnie fundusze zarejestrowane na Kajmanach (265 mld dol.), dalej Irlandia (264 mld dol), Brazylia (246 mld dol.) i Szwajcaria (230 mld dol.). Na odległym miejscu znajduje się Polska z 33 mld dolarów ulokowanymi w amerykańskich papierach dłużnych - wynika z danych Departamentu Skarbu USA.

Po raz pierwszy upubliczniono parę dni temu nieco więcej danych o tym, kto posiada papiery dłużne Stanów Zjednoczonych. Niejawne były dotychczas dane m.in. z krajów OPEC i państw karaibskich.

Departament Skarbu ujawnił m.in wielkość zadłużenia USA w Arabii Saudyjskiej (o czym pisaliśmy już kilka dni temu), kończąc tym samym trwającą wiele dekad politykę ukrywania takich informacji. Wartość obligacji USA posiadanych przez największego producenta ropy na świecie wynosiła w marcu 2016 roku 116,8 mld dol., co oznacza wzrost w ciągu dwóch lat z poziomu 82,7 mld dol. Liczba posiadanych papierów Stanów Zjednoczonych stawia królestwo na 13. miejscu wśród wierzycieli Waszyngtonu.

>>>Czytaj więcej: Największa tajemnica rynku długu wyjaśniona. Ile obligacji USA mają Saudyjczycy?

Kajmany formalnie są terytorium brytyjskim i zarazem rajem podatkowym z ponad 60 tys. rezydentów.

Gwałtowny wzrost wielkości długu USA na Karaibach pokazuje, że fundusze hedgingowe skupują obligacje Stanów Zjednoczonych. Tym samym zmniejszają ryzyko inwestycji. Rynek akcji jest nieprzewidywalny i przynosi straty. Ujemne rentowności obligacji w Europie i Japonii sprawiają, że fundusze kierują się ku papierom wartościowym emitowanym przez Waszyngton.

Większość funduszy hedgingowych używa obligacji skarbowych jako sposób na lokatę aktywów, która nie niesie za sobą dużego ryzyka.

Około 60 procent funduszy hedgingowych na świecie ma swoją siedzibę na Kajmanach - wynika z raportu firmy doradczej Oliver Wyman & Co.

Stabilny system regulacyjny oraz brak lub niski poziom opodatkowania sprawia, że Kajmany od dawna budują reputację jako centrum dla globalnych funduszy hedgingowych – dodają eksperci Oliver Wyman & Co.