Sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) wzrosła o 3,2% r/r w kwietniu 2016 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 0,3%.

Prognozy dwunastu ekonomistów ankietowanych przez ISBnews wahały się od 2,4% do 6,6% wzrostu, przy średniej na poziomie 3,64% wzrostu.

"W kwietniu 2016 r. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 5,5% (wobec wzrostu o 3% przed miesiącem oraz o 1,5% w kwietniu ub.r.). W porównaniu z poprzednim miesiącem miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 0,3% (wobec spadku przed rokiem o 2,6%)" - czytamy też w komunikacie.

Największy wzrost w dziale "tekstylia"

Największy wzrost sprzedaży detalicznej (w ujęciu r/r) w kwietniu 2016 r. odnotowano w dziale "tekstylia, odzież, obuwie" - o 18% oraz "pojazdy samochodowe, motocykle, części" - o 17,1% r/r, wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Wzrosty r/r odnotowano także w działach: "meble, RTV, AGD" - o 14,7%, "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" - o 11,5%, "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" - o 6,3%, "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach" (tj. głównie sklepy wielkopowierzchniowe) - o 5,5%, "żywność, napoje, wyroby tytoniowe" - o 4,8%.

Spadki odnotowano w działach:"paliwa stałe, ciekłe i gazowe" - o 14% oraz "pozostałe" - o 11,2%, podano też w komunikacie.

Ogółem, sprzedaż detaliczna w kwietniu (w cenach bieżących) wzrosła o 3,2% r/r (wobec oczekiwanych 3,6% wzrostu).

>>> Czytaj też: To jest ten Mercedes w Polsce czy nie? Niemcy chcą ugrać jak największą pomoc od państwa