Jak powiedział w środę na zapowiadającej kongres konferencji prasowej we Wrocławiu wiceminister sportu i turystyki Dawid Lasek, to właśnie na poziomie lokalnym rozstrzygnie się przyszłość polskiej turystyki.

„To tam są dysponenci walorów i potencjału turystycznego. To oni będą decydować. Ich przygotowanie i dofinansowanie, ich profesjonalizm będzie decydować o tym, czy turysta krajowy lub zagraniczny przyjedzie i wyjedzie usatysfakcjonowany” - powiedział Lasek.

Minister zapowiedział wszechstronne wsparcie dla branży turystycznej, które ma służyć poprawie warunków do rozwoju biznesu turystycznego.

„Chcemy dokonać pewnego uporządkowania pod względem prawnym. I choć wiele zagadnień, które utrudniają prowadzenie turystycznego biznesu nie zależy bezpośrednio od naszego resortu, to we współpracy z innymi ministrami będziemy je zmieniać na korzyść branży” - powiedział Lasek.

Reklama

Podkreślił, że biznes turystyczny jest ważną częścią polskiej gospodarki i należy na jego rozwój spojrzeć właśnie w takim kontekście.

Dodał, że resort sportu i turystyki zaangażowany jest w budowę tzw. Domu Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych i ten projekt jest częścią ogłoszonej przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego Strategii Zrównoważonego Rozwoju.

„Jesteśmy przekonani, że budowa polskich marek turystycznych, takie produktowe podejście w tej branży jest czymś, co zapewni oczywiście po pewnym czasie powodzenie” - powiedział Lasek.

Wiceszef resortu zaznaczył, że coraz trudniej będzie sfinansować działania w branży turystycznej z unijnych funduszy, dlatego będą na te cele również pozyskiwane pieniądze z innych resortów np. z ministerstwa rolnictwa na turystykę wiejską czy z resortu kultury i dziedzictwa narodowego na renowację obiektów, które są zabytkowe.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił, że przyśpieszenie rozwoju branży i lokalnych turystycznych marek to wyścig z czasem.

„Mamy okazję wykorzystać swoje pięć minut, ponieważ z powodu niebezpiecznej sytuacji z Europie Zachodniej i w Afryce Północnej nie tylko polski turysta woli odpoczywać w kraju, ale coraz chętniej i liczniej gościmy turystów z Zachodu” - powiedział Przybylski.

Organizatorem zaplanowanego w dniach 12-14 października Kongresu Turystyki Polskiej jest miasto Świdnica, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Izba Turystyki, Izba Turystyki RP oraz Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie". Zaplanowano 20 sesji i paneli w pięciu blokach tematycznych. Organizatorzy spodziewają się udziału przedstawicieli ponad 800 podmiotów. Najliczniej reprezentowane będą samorządy i organizacje turystyczne.(PAP)