Według ministra Nowickiego, który będzie prezydentem Konferencji ONZ na temat zmian klimatu, najważniejszą sprawą, która będzie poruszana podczas obrad, jest tzw. wspólna wizja krótkoterminowa do roku 2020 i długoterminowa do 2050 roku.

"W tych perspektywach musimy sobie zarysować działania, w którym kierunku idziemy. Chcemy ograniczyć emisje CO2, aby nie było tragedii, aby nie było tych potężnych cyklonów, które ludzkość dotykają, tych susz, które powodują głód w Afryce i Azji" - powiedział PAP Nowicki.

Udział w konferencji potwierdziło około 9 tysięcy uczestników, w tym nie tylko ekologiczne organizacje pozarządowe, ale przede wszystkim politycy i przedstawiciele rządów, reprezentanci instytucji międzynarodowych, biznesu, badacze i media.

Podczas dwutygodniowego spotkania uczestnicy konferencji, mają podsumować dotychczasowe dokonania w dziedzinie ochrony klimatu, jak i wyznaczyć zadania na rok 2009, tak aby podczas następnego szczytu w Kopenhadze udało się przyjąć dokument, który zastąpi, bądź uzupełni ustalenia Protokołu z Kioto.

Reklama

Organizatorem konferencji jest Sekretariat Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu, a gospodarzem Rząd RP, koordynatorem przygotowań - Ministerstwo Środowiska RP. Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) jest jedną z najważniejszych umów ekologicznych formułującą podstawy międzynarodowych działań w walce z globalnym ociepleniem klimatu.