"On będzie w dużym przybliżeniu taki, jak tegoroczny" - powiedział Łapiński dziennikarzom, pytany o capex na 2017 r.

Wcześniej podczas konferencji wiceprezes mówił, że Grupa Azoty podtrzymuje tegoroczny poziom nakładów inwestycyjnych na poziomie 1,6 mld zł, po wydatkowaniu w okresie I-III kw. br. 875 mln zł.

Dziennikarzom wyjaśnił, że stosunkowo duże nakłady przewidziane do zrealizowania w ostatnim kwartale roku wynikają przede wszystkim z domykania toczących się już projektów. Według niego, możliwe są przesunięcia, ale najdalej na styczeń.

Budżet inwestycji w Grupie na lata 2014-2020 to 7 mld zł. Z prezentacji wynika, że do tej pory wydatkowane zostało ok. 1/3 tej kwoty.

W tym okresie celem Grupy Azoty w zakresie chemikaliów jest utrzymanie pozycji krajowego i europejskiego lidera na rynku melaminy, plastyfikatorów i alkoholi OXO w regionie Centralnej i Wschodniej Europy oraz rozwój sprzedaży pozostałych chemikaliów znajdujących się w portfelu Grupy.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

(ISBnews)