Masimo, która rozwija technologię przetwarzania sygnałów stosowanych w urządzeniach monitorujących funkcje zdrowotne oraz jej wydzielona spółka Cercacor Laboratories Inc., złożyły przeciwko Apple’owi pozew o kradzież tajnych informacji pod pozorem stosunku pracy, a następnie zatrudnienie kluczowych pracowników tych firm, w tym Michaela O’Reilly’ego, który został wiceprezesem ds. technologii medycznych w firmie z jabłkiem w logu.

Segment biznesowy, w skład którego wchodzą Apple Watch, Apple TV oraz Beats jest najszybciej rozwijającą się częścią giganta z Cupertino. Wygenerował on ze sprzedaży w ostatnim roku finansowym (zakończonym we wrześniu) 24 mld dol. przychodu.

Masimo i Cercacor twierdzą, że należąca do nich technologia nieinwazyjnego monitorowania z wykorzystaniem światła była kluczem do przezwyciężenia problemów konstruktorów Apple Watcha z wydajnością. Domagają się zaprzestania stosowania ich technologii w kolejnych wersjach Apple Watcha (4 i 5), zwrotu poufnych informacji oraz wypłaty kosztów poniesionych strat.

Z pozwu wynika, że Apple nawiązało współpracę z oboma firmami w 2013 roku w celu zapoznania się z technologią, która mogłaby „potencjalnie zostać zintegrowana z produktami giganta”. Niedługo po tym Apple zatrudniło wspomnianego O’Reilly’ego, który był wtajemniczony w niezwykle „wrażliwe” informacje. Rok później potentat z Doliny Krzemowej zatrudnił dyrektora ds. technologii w firmie Cercacor Marcelo Lamego. Zaczął też rejestrować wnioski patentowe na technologie opracowane w Masimo i Cercacorze.

Pokrzywdzone firmy domagają się także dodania nazwisk własnych inżynierów do dokumentów patentowych powiązanych z wynalazkami Lamego.

To nie pierwsze oskarżenia tego typu pod adresem Apple’a. W październiku zostało pozwane o kradzież opatentowanej technologii jednego z dostawców poczty oraz usunięcie należącej do niego aplikacji z App Store. Inny z pozwów pochodzi od nowojorskiego kardiologa, który uważa, że firma nie zapłaciła mu tantiemów za wykorzystanie jego pracy w stworzenie funkcji sygnalizującej nieregularną pracę serca.

>>> Polecamy: Sztuczna inteligencja lepsza w wykrywaniu raka piersi niż lekarze? Google opisuje wyniki badań