Jak mówi cytowana w informacji szefowa biura PAIH w Kopenhadze Marta Orlikowska, Dania jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła oficjalny system kontroli dla rolnictwa ekologicznego. "System działa od 30 lat, a reprezentujące go logo jest bardzo rozpoznawalne" – dodaje.

W efekcie - jak wskazuje - Dania ma dziś największy w Europie, bo 12-proc. udział produktów ekologicznych w sprzedaży żywności, a wśród produktów eko dominują jogurty naturalne, warzywa i płatki owsiane. Obecnie - dodaje Orlikowska - wartość polskiego eksportu do Danii rośnie nieprzerwanie od ponad dekady, a najczęściej kupowane produkty to polskie mięso, owoce i warzywa. "Warto, żeby wśród nich znalazły się również artykuły ekologiczne i bio" - podkreśla.

Z kolei w Szwecji w rozpoznaniu żywności ekologicznej na sklepowej półce, oprócz ekologicznego logo UE, pomaga krajowy system certyfikacyjny, czyli KRAV. "Produkty oznaczone tym symbolem zostały wytworzone bez użycia sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin" – mówi kierownik biura PAIH w Sztokholmie Sebastian Magier. Zaznacza, że ten lokalny znak jakości nie jest zarezerwowany jedynie dla rodzimych towarów. "O certyfikat KRAV mogą zabiegać również polscy producenci. Wystarczy, że przejdą odpowiednią procedurę, w której chętnie pomożemy lub znajdą certyfikowanego partnera w Szwecji" – zapewnia ekspert PAIH.

W informacji napisano, że możliwości eksportu do Danii i Szwecji dla sektora spożywczego będą tematem bezpłatnego webinarium PAIH, które odbędzie się 31 lipca. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ je/