"W naszej ocenie, wydaje się, że należy analizować tę sytuację w dwóch horyzontach czasowych. W krótkim terminie konflikt ten generuje dodatkowe ryzyka: na pewno kolejne problemy w łańcuchach dostaw dla przemysłu motoryzacyjnego w Europie, zwiększenie niepewności biznesowej czy potencjalne zmiany zachowań konsumenckich" - powiedziała Drzyżdżyk podczas telekonferencji.

Jednocześnie w długiej perspektywie sytuacja może okazać się biznesowo korzystna dla Alumetalu.

"Przede wszystkim może to być widoczne w poprawie sytuacji na rynku pracy, we wzmocnieniu procesu skracania łańcucha dostaw i relokacji produkcji na rynek europejski czy zastępowaniu aluminium pierwotnego, na przykład tego produkowanego w Rosji, naszym aluminium z recyklingu" - dodała prezes.

Zaznaczyła, że Alumetal nie kupuje surowców od dostawców z Ukrainy, Białorusi ani Rosji.

Reklama

Grupa kapitałowa Alumetal działa w przemyśle odlewniczym i hutniczym w zakresie produkcji wtórnego aluminium, tj. wytwarzania aluminiowych stopów odlewniczych oraz stopów wstępnych ze złomu aluminiowego. Grupa Alumetal zajmuje w tej dziedzinie pozycję krajowego lidera oraz jest czwartym największym wytwórcą wtórnych stopów aluminium w Europie. Spółka jest notowana na GPW od lipca 2014 r. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 2,19 mld zł w 2021 r.