Przychody Amazonu i Apple’a przerosły oczekiwania analityków, natomiast Alphabet (Google), Microsoft i Meta (Facebook) zakończyły II kw. gorzej, niż się spodziewano. Ale notowania giełdowe w niemal każdym przypadku poszły w górę, choć w różnym stopniu. Wartość giełdowa Amazonu w piątek, po publikacji sprawozdania finansowego, urosła o ponad 10 proc., do 1,4 bln dol. Kapitalizacja rynkowa Apple’a urosła o ponad 3 proc., do 2,6 bln dol. Wśród technologicznych gigantów w dół poszły jedynie notowania Facebooka. Wartość spółki stopniała do ok. 420 mln dol., a kurs giełdowy jest najniżej od marca 2020 r.

Trudniej w społecznościach

Wzrosty notowań były związane nie tylko z dotychczasowymi rezultatami. Google zyskał na wartości, bo wyszukiwarka, czyli główne źródło jego przychodów, osiągnęła ze sprzedaży reklam więcej, niż szacowali analitycy. Amazon, gigant e-commerce, miał w II kw. stratę netto, ale równocześnie przedstawił optymistyczną prognozę na kolejne trzy miesiące. Podobnie Microsoft, który spodziewa się wzrostu całorocznych obrotów przekraczającego 10 proc.
Reklama
Tylko Facebook - dla którego był to pierwszy w historii kwartał ze spadkiem przychodów wobec poprzedniego roku - nie mógł poprawić wrażenia optymistyczną prognozą. W III kw. przewiduje bowiem wciąż słaby popyt na reklamy wywołany „szerszą niepewnością makroekonomiczną”. I spodziewa się spadku obrotów, który może nawet przekroczyć 10 proc. w skali roku. W II kw. przychody Facebooka z reklam spadły o 1,5 proc.
Technologiczna wielka piątka (mld dol.) / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe