Wojna w Ukrainie prawdopodobnie skłoni Boeinga i Airbusa do przeglądu swoich długoterminowych zamówień i poszukiwania alternatywnych źródeł dla rosyjskiego tytanu – uważa Thanh Ha Pham, analityk Jefferies Japan Ltd. Osaka Titanium Technologies i Toho Titanium są jednymi z niewielu dostawców spoza Rosji i mogą pomóc w uzupełnieniu niedoboru.

„Japonia jest uważana za starego przyjaciela i dobrego partnera Stanów Zjednoczonych jako źródło zaopatrzenia” – powiedział Thanh Ha. „Zarówno Boeing, jak i Airbus prawdopodobnie pogłębią więzi z dwoma japońskimi dostawcami”.

Rosyjska firma VSMPO-Avisma Corp. jest największym światowym dostawcą tytanu i głównym partnerem handlowym Boeinga i Airbusa. Amerykański producent samolotów już wstrzymał zakupy rosyjskiego tytanu. Airbus nadal pozyskuje metal z tego kraju, ale firma zapowiedziała, że ograniczy swoją działalność w Rosji.

Wojna wywarła presję na światowych producentów samolotów, aby odcięli zależność od rosyjskiego giganta tytanowego, który ma powiązania z rosyjskim wojskiem. Tytan jest kluczowym materiałem do produkcji pocisków i rakiet, a jednym z największych udziałowców Avismy jest Rostec State Corp., rosyjski koncern obronny, na którego czele stoi Siergiej Czemiezow – bliski sojusznik prezydenta Władimira Putina.

Reklama

W odpowiedzi na zaostrzenie sankcji Moskwa wydała we wtorek zarządzenie, że ograniczy handel niektórymi towarami i surowcami. Thanh Ha, analityk Jefferies powiedział, że gdyby Rosja nałożyła ograniczenia na eksport tytanu, to przejście producentów samolotów na zaopatrywanie się w Japonii odbyłoby się znacznie szybciej.

Alternatywne źródła

Według Toho Titanium, koncern jest gotowy zaoferować więcej dostaw, wykorzystując dodatkowe moce produkcyjne.

O ile kryzys na Ukrainie wkrótce nie ustąpi, Toho przewiduje, że niektóre zamówienia i zapytania prawdopodobnie pojawią się „w perspektywie średnio- i długoterminowej”, powiedział Hiromu Tomeba, kierownik działu planowania korporacyjnego firmy. Dodał także, że jeszcze nie prowadzi rozmów z nabywcami w sprawie dodatkowych dostaw.

Według Tomeby wojna nie spowodowała żadnych zakłóceń w dostawach surowców, ponieważ firma kupuje rudę tytanu z Indii, Kanady i RPA. Toho produkuje gąbkę tytanową, półprzetworzony metal, który został przekształcony w gotowe produkty w USA i Europie.

Według rzecznika firmy, Osaka Titanium Technologies, największy japoński dostawca, nie otrzymał żadnych zamówień ani zapytań.