Rozwiązanie sporu, który został rozstrzygnięty w drodze arbitrażu, nastąpiło prawie dwa lata po tym, jak Musk przejął Twittera za 44 miliardy dolarów. Zaraz po przejęciu Twittera (obecnie X) Musk natychmiast zwolnił ponad połowę personelu.

2000 skarg byłych pracowników

Masowe zwolnienia wywołały ponad 2000 skarg od byłych pracowników, którzy twierdzili, że zaniżono im wynagrodzenie. Zwycięstwo w piątkowej sprawie może stanowić precedens dla tysięcy byłych pracowników, którzy złożyli podobne skargi arbitrażowe.

„Sędzia rozjemczy przyznał naszemu klientowi pełną odprawę” — powiedziała prawniczka Shannon Liss-Riordan w notatce z poniedziałku, którą uzyskano od dwóch byłych pracowników Twittera, którzy odmówili podania tożsamości, ujawniając poufne informacje. „Jesteśmy podekscytowani tym rozwojem sytuacji i mamy nadzieję, że zapowiada ona więcej dobrych wiadomości”.

Pozew zbiorowy został odrzucony

W lipcu Musk i X Corp. — nazwa, którą miliarder wybrał do rebrandingu Twittera — zdołali obronić się przed pozwem zbiorowym byłych pracowników Twittera. Sąd okręgowy w San Francisco odrzucił pozew zbiorowy, w którym na mocy przepisów federalnej ustawy Employee Retirement Income Security Act., zwolnieni pracownicy domagali się co najmniej 500 milionów dolarów odprawy dla około 6000 osób.

Jak podaje Bloomberg, w notatce Liss-Riordan powiedziała, że 15 spraw miało rozprawy arbitrażowe i spodziewa się, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy zostaną wydane kolejne orzeczenia.

Mamy nadzieję, że jeśli zapadną kolejne orzeczenia, Twitter/X będzie skłonny usiąść do stołu i wynegocjować ugodę dla wszystkich” — napisała Liss-Riordan.