Firmy zawarły w tej sprawie umowę Corporate Power Purchase Agreement (CPPA), czyli taką, w której wytwórca energii ze źródła odnawialnego sprzedaje energię elektryczną (najczęściej długoterminowo) bezpośrednio do odbiorcy końcowego, po ustalonej między stronami cenie.

Zgodnie z zapisami umowy, specjalizująca się wielkopowierzchniowych farmach fotowoltaicznych firma Projekt Solartechnik gwarantuje jednej z największych spółek Skarbu Państwa zieloną energię pochodzącą z nowej elektrowni słonecznej.

"Rynek cPPA w Polsce dopiero się tworzy, aktualnie nie ma gotowych standardów rynkowych i wzorców do szybkiego wdrożenia takich umów. Tym bardziej cieszymy się z podpisania kontraktu typu fizyczny PPA w strukturze Pay-As-Produced - takie porozumienia są obecnie znacznie mniej powszechne niż PPA finansowe" - skomentował wiceprezes firmy Projekt Solartechnik ds. sprzedaży Krzysztof Czajka, cytowany w komunikacie spółki.

Moc farmy Żuki w gminie Turek, która będzie produkować energię elektryczną dla KGHM, wynosi 5,2 MW. Inżynierowie z firmy Projekt Solartechnik odpowiadają za kompleksowy proces - od wykonania projektów budowlanych instalacji, przez ich realizację, po energetyzację farmy.

Reklama

Na elektrownię słoneczną Żuki złoży się blisko 10 tys. modułów fotowoltaicznych marki JinkoSolar. Falowniki oraz stacje transformatorowe dostarczy największy globalny producent tego typu urządzeń - Huawei. Złącze kablowe do połączenia stacji z energetyką zapewni spółka Elgór+Hansen.

Projekt Solartechnik specjalizuje się w wielkopowierzchniowych instalacjach fotowoltaicznych, farmach wiatrowych, rozwiązaniach PV dla biznesu i sprzedaży gotowych elektrowni słonecznych. Firma, obecna na europejskim rynku OZE od 2006 roku, ma doświadczenie w budowie, rozwoju i zarządzaniu farmami słonecznymi w Polsce oraz Anglii, Belgii, Francji, Niemczech, Rumunii i na Węgrzech. Na koniec drugiego kwartału br. portfel projektów PV Projekt Solartechnik przekroczył 2,1 gigawata. Od maja 2021 r. firma jest częścią Grupy Famur i TDJ.

mab/ amac/