Aby uniknąć najgorszych skutków zmiany klimatu, ludzkość musimy podjąć intensywne działania, aby zatrzymać wzrost globalnej temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Niestety jak na razie próby spowolnienia globalnego ocieplenia spełzają na niczym. W ciągu ostatnich 12 miesięcy średnia temperatury na świecie osiągnęły lub przekroczyły kluczowy próg klimatyczny 1,5°C w porównaniu z erą przedindustrialną.

Kolejny rekordowo upalny miesiąc

Jak podała agencja Bloomberg, w opublikowanym w poniedziałek raporcie unijna Służba ds. Zmian Klimatu Copernicus podała, że średnia temperatura ziemi za ostatni rok do czerwca 2024 r. była o 1,64°C wyższa niż w okresie od 1850 r. do 1900 r. To znacznie powyżej celu 1,5°C. Ubiegły miesiąc był najbardziej upalnym czerwcem w historii, i jednoczenie po raz 13. z rzędu ustanowił miesięczny rekord średniej temperatury.

Reklama
ikona lupy />
Świat doświadczył najgorętszego czerwca w historii. Średnia temperatura na świecie w czerwcu od 1940 r. / Bloomberg

Carlo Buontempo, dyrektor Copernicus cytowany przez Bloomberga oświadczył, że sytuacja ta to coś więcej niż tylko statystyczna osobliwość, dodając, że uwypukla ona duże i ciągłe zmiany zachodzące w naszym klimacie. „Nawet jeśli ta specyficzna passa skrajności w pewnym momencie się zakończy, z pewnością odnotujemy nowe rekordy”, chyba że narody przestaną emitować gazy cieplarniane do atmosfery i oceanów – oświadcza Buontempo.

Tragedie i kataklizmy z powodu wysokiej temperatury

W zeszłym miesiącu zginęło ponad 1300 pielgrzymów hadżdż, gdy temperatura w Arabii Saudyjskiej osiągnęła około 52 stopnie Celsjusza. W tym samym czasie Grecja walczyła z falą pożarów wywołanych upałami. Europejskie stolice także cierpiały z powodów wysokiej temperatury.