W październiku światowe dostawy ropy wzrosły o 1,4 miliona baryłek dziennie - podała Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) w najnowszym raporcie rynkowym. Połowa wolumenu surowca została dostarczona na światowy rynek przez Stany Zjednoczone, które przywróciły już wydobycie w Zatoce Meksykańskiej wstrzymane po przejściu w sierpniu huraganu Ida.

MEA spodziewa się dalszego wzrostu produkcji ropy o 1,5 miliona baryłek dziennie w listopadzie i grudniu, m​imo tego, że grupa OPEC+ odrzuciła apele prezydenta Joe Bidena o zwiększenie produkcji poza planowany miesięczny przyrost o 400 000 baryłek dziennie. Największy udział we wzroście będą miały Stany Zjednoczone, w których produkcja może wzrosnąć o 300 000 baryłek dziennie w IV kwartale i średnio o 200 000 baryłek dziennie w 2022 r. Wysokie ceny ropy naftowej na rynkach zachęcają do zwiększenia wydobycia.

Kierowco płacz i płać

Ostatnio ceny ropy naftowej w USA WTI i Brent osiągają niemal sześciotygodniowe maksimum i wynoszą 80,15 i 81,62 USD za baryłkę. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Rachunkowości (AAA) kierowcy w Kalifornii płacą rekordową kwotę 4,68 dolara za galon benzyny. Europa też nie uciekła przed drastycznymi podwyżkami. W Polsce cena litra benzyny 98 na większości stacji benzynowych przebiła poziom 6 zł.

Reklama

Masowe szczepienia przeciw Covid-19 spowodowały, że światowa gospodarka coraz bardziej się rozpędza, odizolowane dotąd kraje otwierają się na międzynarodowe podróże, a ludzie stają się bardziej mobilni. Oznacza to wzrost zamówień na paliwo od „finalnych użytkowników”, co spowodowało, że MAE podniosła prognozy globalnego popytu na benzynę w ostatnim kwartale 2021 roku o 250 000 baryłek dziennie.

„Ostatnie dane pokazują, że wykorzystanie samochodów osobowych w wielu lokalizacjach wzrosło powyżej poziomu sprzed Covidu"- czytamy w raporcie. I to mimo rekordowo wysokiego poziomu sprzedaży samochodów elektrycznych we wrześniu i być może październiku. Wstępne dane dla USA wskazują, że po wakacjach bardzo mocno wzrósł poziom zużycia benzyny mimo utrzymujących się wysokich cen paliw na stacjach benzynowych. Podobna sytuacja miała miejsce również w Europie, gdzie popyt na benzynę również utrzymywał się na podwyższonym poziomie. W Chinach i Indiach konsumpcja paliw była wyższa o ponad 10 proc. niż w 2019 r., podała MAE.

Agencja utrzymała swoje wrześniowe prognozy wzrostu popytu na ropę na poziomie 5,5 mln baryłek dziennie w 2021 r. i 3,4 mln baryłek dziennie w 2022 r. Kolejne fale Covid-19 w Europie, słaba produkcja przemysłowa i panujące wysokie ceny ropy mogą wpłynąć negatywnie na wzrost popytu.