Ceny polikrzemu, ultraprzewodzącego metalu używanego do produkcji paneli słonecznych, wzrosły do najwyższego poziomu od 2011 roku. Podwyżki mają wpływ na łańcuchy dostaw w branży energii słonecznej, a w tym tygodniu ceny paneli zaczęły rosnąć po tym, jak przez dwa miesiące utrzymywały się na stałym poziomie - piszą w raporcie analitycy Solarbe.

Ryzyko dla branży solarnej

Wyższe koszty mogą wykoleić projekty i spowolnić wprowadzanie czystej energii. Longi Green Energy Technology Co., największa na świecie firma zajmująca się energią słoneczną, uważa, że branża znajduje się na progu poziomu cen, który nie byłby już akceptowalny, powiedzieli w zeszłym tygodniu analitycy Morgan Stanley.

Reklama

„Jeśli ceny polikrzemu utrzymają się na wysokim poziomie, wszystkie projekty naziemne na skalę użyteczności publicznej zostaną wstrzymane” – powiedzieli analitycy Solarbe.

Chiny zapoczątkowały wzrosty cen

Ten wzrost rozpoczął się w zeszłym roku, ponieważ kraje, w tym Chiny, zwiększyły instalacje czystej energii, aby osiągnąć cele klimatyczne. Popyt na polikrzem rósł szybciej, niż firmy mogły budować nowe fabryki do jego produkcji. Problem został spotęgowany tego lata po tym, jak pożar zmniejszył wydajność w jednej fabryce, a kilka innych zostało zamkniętych z powodu planowanej konserwacji.

„Całe zainteresowanie energią słoneczną zwiększyło popyt w czasie, gdy pojawiły się problemy z podażą polikrzemu, więc ceny polikrzemu nadal rosną” – powiedział Martin Green, profesor na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii.

Poprawa może nadejść jeszcze w tym kwartale. Rynek oczekuje, że produkcja wzrośnie i złagodzi ograniczenia podaży, powiedział w nocie Yali Jiang, analityk BloombergNEF.

Średni koszt najdroższego gatunku polikrzemu wzrósł w środę o 1,1 proc. do 294,9 juanów (43,87 USD) za kilogram, podał Solarbe, powołując się na oświadczenie Chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Krzemowego. Oddzielny indeks od PVinsights wykazał, że ceny osiągnęły najwyższy poziom od końca 2011 roku.