Krajowa Administracja Energii (NEA) podała w czwartek, że moc chińskiego systemu magazynowania energii wzrosła do 31,4 gigawatów z zaledwie 8,7 gigawatów w 2022 r.

Systemy magazynujący energię wytworzona przez słońce i wiatr to głównie akumulatory litowo-jonowe, ale nie tylko. W skład systemu wchodzą także inne technologie, takie jak magazynowanie sprężonego powietrza. Tymczasem z systemu włączonej elektrownie szczytowo-pompowe.

Boom na magazynowanie energii następuje w momencie, gdy władze niektórych prowincji zobowiązują deweloperów zajmujących się odnawialnymi źródłami energii do budowania lub wynajmowania mocy produkcyjnych, aby zapewnić pozyskiwanie jak największej ilości energii z okresowego wytwarzania energii wiatrowej i słonecznej. Według BloombergNEF nowe chińskie instalacje wiatrowe i słoneczne prawdopodobnie stanowiły znacznie ponad połowę całkowitej liczby instalacji wiatrowych i słonecznych w zeszłym roku na świecie.

NEA podała, że ponad 20 regionów Chin wprowadziło plany magazynowania energii.

Reklama

Jak podaje NEA, od 2021 r., w miarę jak odnawialne źródła energii zyskują coraz silniejszą pozycję nowego czynnika napędzającego wzrost gospodarczy Chin, magazynowanie czystej energii przyciągnęło ponad 100 miliardów juanów (14 miliardów dolarów) bezpośrednich inwestycji. BloombergNEF oczekuje, że w tej dekadzie Chiny będą światowym liderem, osiągając moc 250 gigawatów do 2030 r.