"Prognozy popytu wskazują na nieznaczne wyhamowanie tempa poprawy popytu ogółem – zarówno w horyzoncie kwartalnym, jak i rocznym. Poziomy wskaźników prognoz popytu są jednak na tyle wysokie, że sytuacja popytowa powinna wciąż pozostać korzystna" - napisano.

W przekroju według przeznaczenia produkcji i usług, prognozy kwartalne zdecydowanie najlepiej kształtują się wśród producentów dóbr zaopatrzeniowych oraz nietrwałych dóbr konsumpcyjnych.

Najmniej optymistyczne kwartalne prognozy formułują natomiast przedsiębiorstwa świadczące usługi konsumenckie, które są jedyną klasą w analizowanym przekroju oczekującą wyraźnego spadku popytu.

"W przypadku prognoz rocznych wszystkie klasy przedsiębiorstw wg przeznaczenia produkcji i usług formułują prognozy wzrostu popytu, ale prognozy te są mniej optymistyczne niż przed kwartałem." - napisano.

Reklama

Według NBP kształtowanie się wskaźników prognoz eksportu sugeruje, że zarówno w IV kw. 2021 r., jak i w horyzoncie rocznym dynamika eksportu nieznacznie spadnie, ale wciąż pozostanie wysoka.

Wysokiej dynamiki eksportu można oczekiwać we wszystkich podstawowych grupowaniach przedsiębiorstw ze względu na przeznaczenie produkcji i usług, a szczególnie wśród producentów trwałych dóbr konsumpcyjnych.

Prognozy popytu ogółem są lepsze wśród eksporterów niż przedsiębiorstw skupionych wyłącznie na sprzedaży krajowej, co pozwala oczekiwać kluczowej roli popytu zagranicznego w kształtowaniu popytu ogółem w najbliższym okresie.

Prognozy popytu formułowane przez przedsiębiorstwa korespondują z danymi rzeczywistymi i - podobnie jak w poprzednim kwartale – nie wykazują cech „nadmiernego optymizmu”.