GUS podał w piątek, że według stanu na koniec listopada br. do rejestru REGON wpisanych było 4 mln 826 tys. 208 podmiotów gospodarki narodowej, tj. o 0,3 proc. więcej niż miesiąc wcześniej (3,7 proc. więcej rdr). W porównaniu z październikiem o 6,3 proc. spadła liczba podmiotów nowo zarejestrowanych. Wzrosła liczba firm wyrejestrowanych (o 8 proc. mdm) i zawieszonych (o 1,8 proc. mdm).

Jak zauważył analityk PIE, od początku pandemii, według danych z rejestru REGON, w Polsce zniknęło prawie 1600 małych przedsiębiorstw, tj. takich które zatrudniają od 10-49 osób w oparciu o umowę o pracę. "Najwięcej działalności ubywa w dużych gałęziach gospodarki: w przetwórstwie przemysłowym oraz handlu. Warto zwrócić jednak uwagę na kilka pozytywnych tendencji: rośnie liczba firm w branży gastronomicznej, a nowe działalności pojawiają się też w sektorze transportowym" - podkreślił Gniazdowski.

Wskazał, że spadek liczby średnich przedsiębiorstw (zatrudniających od 50-249 osób) związany jest z redukcją etatów w przetwórstwie przemysłowym. "Chociaż wzrost aktywności przemysłowej jest wysoki, to w poprzednich kwartałach docierał nierównomiernie do poszczególnych branż. W efekcie operuje obecnie ok. 250 mniej średnich firm przemysłowych niż na koniec 2019 roku. Zwiększa się natomiast liczba podmiotów funkcjonujących na rynku nieruchomości – może to być efekt przejmowania małych firm" - ocenił analityk.

Reklama