"Nasz dostawca potwierdził nam to" - poinformował Lidl, podkreślając, że relacja biznesowa "zakończyła się w 2022 r., ponieważ w lipcu 2022 r. firmie cofnięto certyfikat dobrostanu zwierząt".

Ferma posiadała certyfikaty dobrostanu zwierząt

"Zgodnie z naszymi ustaleniami wykluczamy zatem", że wieprzowina ze wspomnianego gospodarstwa zajmującego się hodowlą i tuczem "była przetwarzana w naszych produktach od producenta Campofrio od października 2022 r." - napisał Lidl w odpowiedzi na pytanie PAP.

Reklama

Walcząca o prawa zwierząt Fundacja Alberta Schweitzera, powołującą się na hiszpańskie Obserwatorium Dobrostanu Zwierząt (OPA), podała ostatnio, że mięso z zakładu hodowlanego we wsi Quintanilla del Coco, w prowincji Burgos, miało trafiać do sklepów Lidl również poza Hiszpanią.

"Ferma, na której zarejestrowano przerażające obrazy, dystrybuuje wieprzowinę do supermarketów sieci Lidl, także w Polsce, i posiada certyfikat dobrostanu zwierząt" - napisała w przekazanym PAP komunikacie Karolina Kunda-Kuwieckij, rzecznik prasowa Fundacji Alberta Schweitzera.

W trakcie kontroli na farmie inspektorzy zaobserwowali liczne przypadki problemów zdrowotnych świń, m.in. przepuklin, deformacji nóg oraz bolesnych ran. Potwierdzili też przypadki kanibalizmu pomiędzy zwierzętami.

Według dzienników "El Pais" i "El Correo de Burgos" w związku z wykrytymi nadużyciami w Quintanilla del Coco przed sądem w Lerma rozpoczęło się już postępowanie przeciwko właścicielom zakładu hodowlanego dostarczającego mięso do sieci sklepów Lidl.

Z Berlina Berenika Lemańczyk