Według UKE, nielegalny wzmacniacz zaburza sieć w promieniu ok. 1000 metrów, a urządzenia, których anteny zamontowano na dachach, zakłócają obszar powyżej 2500 metrów. Działanie repeaterów zależy bowiem nie tylko od ich parametrów technicznych, ale także miejsca montażu, rodzaju anteny oraz konfiguracji ze stacjami bazowymi telefonii komórkowej.

Użycie wzmacniaczy reguluje przyjęte przez Ministra Administracji i Cyfryzacji Rozporządzenie w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego. Według przepisów, instalacji i konfiguracji wzmacniaczy GSM mogą dokonywać wyłącznie przedsiębiorcy telekomunikacyjni, posiadający ogólnopolską rezerwację częstotliwości.

Z powodu stwarzanego zagrożenia, nieautoryzowane użytkowanie repeaterów jest obłożone sankcjami: karą grzywny w wysokości do 1000 złotych, a w przypadku działania uporczywego karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

UKE zwraca uwagę, że w razie problemów z siłą sygnału komórkowego należy zwrócić się do swojego operatora z wnioskiem o zainstalowanie odpowiedniego urządzenia. "Tylko instalacja wzmacniacza dokonana przez operatora sieci daje gwarancję, że problem z sygnałem w naszym otoczeniu zostanie rozwiązany bez szkody dla innych użytkowników telefonii komórkowej" - podkreślił UKE. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś