Axel Springer, jeden z największych koncernów wydawniczych na świecie zawarł z OpenAI bezprecedensową umowę umożliwiającą ChatGPT streszczać teksty opublikowane przez podmioty podległe niemieckiej spółce. W ramach umowy Axel Springer będzie dostarczać treści swoich publikatorów jako dane szkoleniowe dla dużych modeli językowych OpenAI, takich jak GPT-4.

Po wejściu w życie umowy Axel Springer-OpenAI, na pytanie zadane przez użytkownika ChatGPT odpowie streszczeniami artykułów z takich mediów, jak Politico, Business Insider, Bild i Welt. Zgodnie z dwustronnymi ustaleniami chatbot będzie również wykorzystywał artykuły, które do tej pory dostępne były wyłącznie dla subskrybentów treści płatnych. Odpowiedzi będą zawierać „potwierdzenie autorstwa i linki do pełnych artykułów dla transparentności”.

Twórcy protestują

Reklama

Wiadomość ta pojawia się, gdy wydawcy, artyści, pisarze i pracownicy naukowo-techniczni coraz częściej rozważają lub podejmują kroki prawne przeciwko firmom stojącym za popularnymi narzędziami generatywnej sztucznej inteligencji, w tym chatbotami i modelami generowania obrazu, za możliwe wykorzystywanie ich treści lub dzieł do szkolenia narzędzi sztucznej inteligencji. Jednymi z pierwszych, którzy pozwali we wrześniu OpenAI w związku z możliwym naruszeniem praw autorskich są John Grisham i George RR Martin.

News Media Alliance, grupa branżowa reprezentująca ponad 2200 wydawców, opublikowała w październiku badanie sugerujące, że zbiory danych wykorzystywane do uczenia popularnych modeli sztucznej inteligencji w „znacznie” większym stopniu opierają się na treściach profesjonalnych wydawców internetowych.