"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, we wrześniu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 10,3 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,3 proc. wyższym w porównaniu z sierpniem br." - czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy to wzrost produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym o 8,9 proc. .

"Spośród głównych grupowań przemysłowych we wrześniu br. odnotowano wzrost w skali roku produkcji dóbr inwestycyjnych o 29,1 proc., dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 9,1 proc. oraz dóbr zaopatrzeniowych - o 6,9 proc.. Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 4,9 proc., a dóbr związanych z energią - o 0,9 proc. " - czytamy dalej.

Reklama

W okresie styczeń-wrzesień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 12,3 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 15,5 proc., podał też Urząd.

"Dane nie potwierdzają załamania"

"Twarde dane z sektora przetwórczego nie potwierdzają załamania sugerowanego przez ostatnie odczyty PMI. Co więcej, dane odsezonowane wskazują, że po zadyszce w 2kw22, przemysł wrócił na ścieżkę wzrostu w 3kw22" - ocenili ekonomiści ING BŚ w komentarzu do danych GUS.

Zaznaczyli, że w ubiegłym miesiącu wyraźnie wzrosła produkcja w branżach eksportowych, które korzystały na poprawie kondycji europejskiego przetwórstwa po pandemii i wyraźnym złagodzeniu problemów w łańcuchach dostaw. Lepsza dostępność podzespołów sprzyjała wzrostom w takich sektorach jak produkcja pojazdów, pozostałego sprzętu transportowego, maszyny i urządzenia i urządzenia elektryczne. Dodali, że silnie rośnie produkcja dóbr inwestycyjnych (o 29,1 proc. r/r).

Ekonomiści banku zwrócili uwagę, że obniżył się nieco wzrost cen producentów (inflacja PPI wyniosła we wrześniu 24,6 r/r), chociaż nadal pozostaje bardzo wysoki. Ich zdaniem chociaż lokalny szczyt inflacji PPI jest prawdopodobnie za nami, to nie można wykluczyć kolejnej fali efektów drugiej rundy wskutek przerzucania rosnących cen energii na finalne ceny innych towarów.

"Wyniki przemysłu w 3kw22 należy ocenić jako solidne i dające szanse na wzrost PKB w ubiegłym kwartale tempie wyraźnie powyżej 3 proc. r/r." - podkreślono. Ich zdaniem trzeci kwartał br. przyniósł odbicie wzrostu gospodarczego w ujęciu kwartalnym (po odsezonowaniu), po głębokim spadku w drugim kwartale 2022.

Zaznaczono, że europejski i niemiecki przemysł radził sobie nieźle w ubiegłym kwartale, czemu sprzyjała poprawa w łańcuchach dostaw, w tym dostaw procesorów. Przełożyło się to korzystnie na produkcję polskich branż eksportowych.

"Nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia ze stopniowym pogorszeniem koniunktury, a najbliższe kwartały będą trudne dla krajowej gospodarki. Dużo będzie zależało od warunków pogodowych i dostępności surowców energetycznych dla europejskiego przemysłu. Ponadto wysoka inflacja uderza w realną siłę nabywczą europejskich i polskich konsumentów" - zastrzegli przedstawiciele ING BŚ.

Dodali, że ich prognoza na 2022 r. zakłada wzrost PKB w okolicach 4 proc., natomiast dla prognozy wzrostu gospodarczego na poziomie 1,5 proc. w roku 2023 istnieje szereg ryzyk w dół. Nie wykluczyli spadku PKB w ujęciu rocznym na początku przyszłego roku.

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 27 spośród 34 działów przemysłu

"Według wstępnych danych we wrześniu br., w stosunku do września ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 27 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 46,5 proc., maszyn i urządzeń - o 26,1 proc., pozostałego sprzętu transportowego - o 19,2 proc., urządzeń elektrycznych - o 17,9 proc., wyrobów z metali - o 13,1 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych oraz napojów - po 9,9 proc." - czytamy w komunikacie.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku, wystąpił w 7 działach, m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 9,7 proc., mebli - o 7,5 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 3,7 proc., w produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 2,2 proc., podał również GUS.

"W porównaniu z sierpniem br., wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) we wrześniu br. odnotowano w 24 działach przemysłu, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 44,8 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 28,2 proc., w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 25,7 proc., maszyn i urządzeń - o 24,8 proc., urządzeń elektrycznych - o 21,2 proc., pozostałego sprzętu transportowego - o 18,4 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 10,1 proc." - wymienił Urząd.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem br., wystąpił w 10 działach, m.in. w produkcji napojów - o 16 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 9 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 8,1 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 2,4 proc., podał także GUS.

Ceny producentów w górę o 24,6 proc.

Ceny producentów wzrosły we wrześniu br. o 24,6 proc. r/r, zaś w ujęciu miesięcznym zwiększyły się o 0,2 proc., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

"Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu we wrześniu 2022 r. wzrosły w stosunku do sierpnia 2022 r. o 0,2 proc., a w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku - o 24,6 proc." - czytamy w komunikacie.

Spośród działów przetwórstwa przemysłowego we wrześniu 2022 r. w stosunku do sierpnia br. największy wzrost cen odnotowano w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych. Najbardziej spadły ceny produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, podał GUS.

GUS podał też, że we wrześniu 2022 r. ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 14,7 proc. r/r.