Dobra pogoda zwiększyła dostawy upraw takich jak jęczmień, a gwałtownie rosnąca inflacja ogranicza handel towarami, od sera po wieprzowinę. Czynniki te pomogły złagodzić nieco wstrząs podażowy z kierunku Morza Czarnego i obniżyły miesięczny indeks kosztów żywności ONZ o 0,1 proc. w październiku. Wskaźnik utrzymał się na najniższym poziomie od stycznia.

Obniżka cen żywności przynosi ulgę gospodarstwom domowym zmagającym się z kryzysem kosztów życia. Indeks zanotował kolejny spadek w ciągu siedmiu miesięcy. To najdłuższy okres spadkowy od dziewięciu lat. Spadać zaczęła też inflacja żywności na świecie.

Ceny mięsa, cukru, olejów roślinnych i nabiału spadły, poinformowała w piątek Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Mimo to indeks pozostaje na znacznie podwyższonym poziomie w porównaniu z ostatnimi latami, a wzmocnienie dolara amerykańskiego utrudnia dostawy do krajów importujących żywność, powiedziała Erin Collier, ekonomistka FAO w Rzymie.

ikona lupy />
Indeks ONZ nieznacznie spadł w październiku, choć ceny zbóż wzrosły / Bloomberg
Reklama

Jednak może minąć trochę czasu, zanim zmiany cen towarów będą widoczne na półkach sklepów spożywczych, bo producenci zmagają się z wyższymi wydatkami na pracę i energię. Do tego dochodzi niepewność dotycząca dostaw zboża i oleju roślinnego z Ukrainy, co jest istotnym elementem dla przyszłych cen żywności.

Zboża podrożały w ciągu miesiąca o 3 proc., ale to jedyna grupa towarów wchodząca w skład indeksu, która wzrosła. Rosja wznowiła w tym tygodniu udział w inicjatywie zbożowej, po krótkim zawieszeniu umowy, które tymczasowo wstrzymało transport morski w basenie Morza Czarnego. Umowa ma zostać przedłużona w połowie listopada.

Jak ocenia Collier, to właśnie ciągła niepewność dostaw była głównym motorem wzrostu cen pszenicy i kukurydzy. W marcu indeks żywności ONZ poszybował w górę do rekordowego poziomu, wkrótce po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę i zamknięciu ukraińskich portów.

„Możliwe rozwiązanie umowy grozi ponownym rozpaleniem cen rynkowych i dalszym zaostrzeniem globalnych obaw o bezpieczeństwo żywnościowe” – podał w notatce System Informacji o Rynku Rolnym.