Bezpieczeństwo i konkurencyjność
Jak wyjaśnia nasz rozmówca, hasło przewodnie CSBS - bezpieczeństwo i konkurencyjność – okazało się być świetnym punktem wyjścia do arcyciekawych dyskusji toczonych z udziałem znakomitych gości w pięciu blokach tematycznych.
Competitiveness & Security Business Summit - Szczyt Biznesowy ds. Konkurencyjności i Bezpieczeństwa 2025 zwołany przez BSP odbył się w 100 dni po inauguracji nowej Komisji Europejskiej, w dniu ogłoszenia przez KE białej księgi w sprawie europejskiej obronności, a niedługo po opublikowaniu założeń Clean Industrial Deal, którego nadrzędnym celem jest poprawa konkurencyjności europejskiego przemysłu przy zachowaniu celów klimatycznych.
Wnioski i postulaty sformułowane na CSBS już wpływają na agendę i działania Unii Europejskiej w epoce wielkich wyzwań i wielkich szans, co widać choćby w konkluzjach ostatniego szczytu Rady Europejskiej (EUCO): kwestie podniesienia konkurencyjności gospodarki zajęły aż 6 z 13 stron.
Liderzy i członkowie Business & Science Poland wzywają do transformacji gospodarczej UE, w której dekarbonizacja i konkurencyjność idą w parze, prowadzonej w sposób zrównoważony, realistyczny, oparty na potrzebach, z uwzględnieniem uwarunkowań każdego regionu UE. Przy realizacji Clean Industrial Deal należy zwracać uwagę na:
• elastyczne podejście do RED III, RFNBO i niskoemisyjnego wodoru na rzecz konkurencyjnej dekarbonizacji
• wspieranie konkurencyjności poprzez zmniejszenie obciążeń administracyjnych i sprawozdawczych
• zapewnienie uczciwej konkurencji i ochrony eksportu UE w ramach CBAM
• dostosowanie ETS 2 do realiów gospodarczych (ochrona przemysłu)
• ochrona i wzmacnianie konkurencyjności sektora nawozowego w UE jako kluczowego dla bezpieczeństwa żywnościowego
• uwzględnienie realiów i potrzeb lotnictwa cywilnego w UE
• ujednolicenie zasad ustalania cen energii elektrycznej w celu ochrony energochłonnych gałęzi przemysłu
• wzmocnienie krajowych baz przemysłowych i priorytetowe traktowanie lokalnych dostawców