„Oferta ma być adresowana do inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych w Polsce oraz do wybranych inwestorów instytucjonalnych za granicą (oprócz USA). Przewiduje się, że oferta zostanie przeprowadzona w połowie 2013 roku. Przewiduje się też, że w ramach oferty wyemitowanych zostanie nie więcej niż 8.575.186 akcji serii 'O'"- podał bank.

Transakcja ma zapewnić wykonanie przez BNP Paribas zobowiązania wobec Komisji Nadzoru Finansowego do zwiększenia liczby akcji w wolnym obrocie giełdowym do 15%.

Oferta jest uzależniona od warunków rynkowych oraz spełnienia innych warunków zwyczajowo stosowanych w ofertach międzynarodowych, w tym od uzyskania wszystkich niezbędnych zgód organów nadzoru i rejestracji akcji (w tym m.in. od zatwierdzenia prospektu emisyjnego przez KNF).

Funkcję globalnego koordynatora i współprowadzącego księgę popytu będzie Citi (działając przez Citigroup Global Markets Limited i Dom Maklerski Banku Handlowego), Dom Maklerski Banku Handlowego będzie pełnić funkcję oferującego, zaś ING Bank N.V., Dom Inwestycyjny BRE Banku, Banco Santander będą pełnić funkcję współmenedżerów oferty.

Reklama

Kilka dni temu akcjonariusze BNP Paribas Bank Polska zdecydowali o emisji do 8.575.186 akcji serii O. Cena nominalna akcji została ustalona na 35 zł.

Bank podał, że przewiduje zwiększanie swojej obecności i udziału w rynku we wszystkich głównych obszarach, tj. bankowości detalicznej (w tym bankowości prywatnej - private banking), obsługi mikroprzedsiębiorstw, MSP oraz krajowych i międzynarodowych korporacji.

„Długoterminowym celem grupy jest stopniowe budowanie na polskim rynku silnego banku uniwersalnego, stanowiącego trzon działalności Grupy BNP Paribas w Polsce i mieszczącego się w pierwszej dziesiątce banków polskich, o udziale w rynku na poziomie 5% względem wartości aktywów. Bank kładzie nacisk na stopniowy, zrównoważony i przynoszący zyski wzrost z zachowaniem ostrożnego podejścia do profilu ryzyka" – podano także.

W średnim horyzoncie (3-4 lat), zakładając utrzymanie tendencji wzrostowych w gospodarce oraz biorąc pod uwagę planowaną emisję akcji, zarząd banku zamierza osiągnąć następujące cele: wzrost poziomu przychodów (z wyłączeniem pozycji jednorazowych) w tym okresie w tempie 6-8% mierzony średnioroczną złożoną stopą wzrostu, obniżenie wskaźnika kosztów do dochodów poniżej 60% z 74,0% w 2012 r., zwiększenie zwrotu na kapitale własnym powyżej 10% z 1,9% w 2012 r. zmniejszenie odsetka kredytów z utratą wartości w portfelu kredytowym do ok. 8% z 11,24% w 2012 r. i utrzymanie go na tym poziomie, a także utrzymywanie wskaźnika kredytów do depozytów (w złotych) poniżej 110%.

Bank chce także utrzymać współczynnik wypłacalności banku powyżej 12% i współczynnik Tier 1 powyżej 9%, zaś na poziomie grupy współczynnik Tier 1 utrzymywany będzie powyżej 8,5%.

W maju 2009 r. do Grupy BNP Paribas dołączył Fortis Bank pod nazwą BNP Paribas Fortis. W maju 2011 r. nazwę banku zmieniono na BNP Paribas Bank Polska.