Niska podaż owoców będzie prawdopodobnie utrzymywać ceny jabłek na podwyższonym poziomie również w III kw. br., choć niski popyt może tłumić podwyżki, uważają eksperci. "Oczekujemy, że przeciętna cena skupu pszenicy w II poł. 2023 będzie niższa o 41-46 proc. r/r. Mimo, że poprawa światowych bilansów zbóż ogółem (w mniejszym stopniu dotycząca pszenicy) przemawia za spadkami cen, to obarczona jest ryzykiem ewentualnych konsekwencji suszy. Dodatkowo możliwość odbudowy popytu oznaczać może kurczącą się przestrzeń do dalszych spadków. Wycofanie się Rosji z umowy dotyczącej korytarza eksportowego dla ukraińskich zbóż będzie wpływać dodatnio na ceny" - czytamy w analizie sektorowej "Agro Nawigator 2/2023".

Przeciętna cena skupu mleka w Polsce będzie niższa o 21-28 proc.

Istnieje przestrzeń do dalszych obniżek cen skupu mleka, jednak zakładając realizację prognoz dotyczących unijnej produkcji, nie muszą być one znaczące, podano także. "Prognozujemy, że przeciętna cena skupu mleka w Polsce w II poł. 2023 będzie niższa o 21-28 proc. r/r (+7-8 proc. r/r w I poł. 2023). Wzrost realnych dochodów konsumentów, po spadkach w II poł. 2023, wskutek zmniejszającej się inflacji może wzmocnić popyt na rynku krajowym, w szczególności na sery i masło. Nadzieje na ożywienie na rynku można częściowo wiązać z oczekiwanym odbiciem chińskiego popytu w dalszej części roku" - czytamy dalej.

Reklama

Przeciętna cena skupu drobiu w II poł. br. może być niższa o 8-12 proc. r/r wobec ok. 8 proc. wzrostu przeciętnie w I poł br. - na możliwość spadków wskazuje silnie ujemna dynamika cen pasz/zbóż i lepsza opłacalność chowu, podał bank. Roczna dynamika cen skupu trzody chlewnej w II poł. zmniejszy się do 9-15 proc. r/r wobec ~+45 proc. w I poł. br. Niska podaż jabłek będzie prawdopodobnie utrzymywać ceny jabłek na podwyższonym poziomie w III kw. br.

Światowe ceny cukru w maju osiągnęły poziom najwyższy od 2011

"W wiosennej ocenie stanu upraw wskazywano, że kondycja drzew i krzewów owocowych oraz roślin na plantacjach jagodowych na początku okresu wegetacyjnego była przeważnie dobra, a odnotowane uszkodzenia mrozowe miały jedynie charakter lokalny. Nie pozwala to zakładać istotnych zmian in minus w tegorocznej produkcji. Istotny będzie oczywiście wpływ suszy na plonowanie" - czytamy dalej. Scenariuszem bazowym jest spadek cen warzyw w II poł br. r/r, głównie warzyw gruntowych.

PKO BP zwrócił uwagę, że światowe ceny cukru w maju osiągnęły poziom najwyższy od 2011. Możliwy jest dalszy spadek światowych zapasów tego surowca w sezonie 2023/2024. "Napięty światowy bilans nie pozwala oczekiwać wyraźnych obniżek cen tego surowca w II poł. 2023, choć roczna dynamika cen będzie z pewnością maleć. Dodatkowe obawy, związane z suszą, budzi produkcja w UE, mimo, że prognozy KE (Mars Bulletin) wskazują na plony buraków cukrowych w UE w 2023 o wyższe 5 proc. w stosunku do średniej w ostatnich 5 latach" - podsumowano.