Norwegia przymierza się do cyfrowej waluty

Prezes Norges Bank, Oystein Olsen, którego nastawienie do walut cyfrowych banków centralnych wydawało się w przeszłości mniej entuzjastyczne niż jego odpowiedników w innych krajach, twierdzi, że obecnie argumenty za zbadaniem możliwości wprowadzenia cyfrowej waluty zostały wzmocnione. W ciągu najbliższych dwóch lat bank planuje gromadzić dane i przeprowadzić „eksperymentalne testy rozwiązań technicznych”, aby upewnić się, że rozumie „cel i konsekwencje” wprowadzenia CBDC (Central Bank Digital Currency), napisał w opublikowanym w czwartek raporcie.

Norweski bank poświęcił już cztery lata na wstępne badania, ale nadal jest niezdecydowany w tej sprawie, podczas gdy inni idą do przodu. Banki centralne na całym świecie starają się reagować na powszechny trend bezgotówkowości, rozwijając własne waluty cyfrowe, pobudzane przez sukces kryptowalut, takich jak bitcoin, a także prywatne inicjatywy, w tym Diem, wspierane przez Facebooka.

Gotówka odchodzi do lamusa

Tylko 3-4 proc. transakcji w Norwegii odbywa się za pomocą banknotów i monet - wynika z danych Norges Bank, który szacuje, że jest to najniższy poziom wykorzystania gotówki na świecie. Według raportu McKinsey Global Payments, w sąsiedniej Szwecji, która jest jednym z najbardziej zaawansowanych krajów pod względem rozwoju CBDC, wskaźnik ten wynosi 9 proc.

„Ewentualne wyemitowanie cyfrowego pieniądza banku centralnego będzie jeszcze odległe” - powiedział Olsen. Oś czasu opublikowana w czwartek „pokazuje, że ​​Norges Bank do tej pory nie widział natychmiastowej potrzeby wprowadzenia takiej waluty” - powiedział.

Olsen podkreślił również, że każda decyzja o wprowadzeniu CBDC będzie wymagać zaangażowania politycznego i potencjalnych zmian w norweskim ustawodawstwie. Norges Bank poświęci teraz następne dwa lata na testowanie różnych modeli dla CBDC, zanim zdecyduje, którą wersję wykorzysta w projekcie pilotażowym.

Tymczasem Szwecja może mieć cyfrową walutę banku centralnego już w ciągu pięciu lat, powiedział niedawno prezes Riksbanku Stefan Ingves.